banner15

ÖSYM skandalından sonra bir ilk

ÖSYM’dek sınav skandalının ardından, Bülent Arınç’ın “Her kurum kendi sınavını yapsın” önerisi hayata geçti. TBMM yasama uzmanları sınavını kendisi yapacak.

ÖSYM skandalından sonra bir ilk

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda kopya çekildiğinin ortaya çıkması ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın  “Her kurum kendi sınavını yapsın” önerisi hayata geçti.

Gazeteport'un iddia ettiğine göre, TBMM Başkanlığı, alacağı yasama uzmanları için sınavı kendisi yapacak.

Ünal Yarımağan’ın ÖSYM Başkanlığı’ndan istifasına kadar uzanan skandallar zinciri sonrası, TBMM Başkanlığı da yasama uzmanlığı yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Değişiklik uyarınca, Meclis’te görev alacak yasama uzman yardımcısı adaylarının gireceği yazılı sınavları TBMM’nin yapabilmesinin yolu açıldı.

MECLİS SORU HAZIRLAYACAK

Yönetmelik değişikliğiyle, yasama uzman yardımcılığı yazılı sınavını TBMM Başkanlığı yapabilecek veya yaptırabilecek. Mevcut durumda yazılı sınav, Meclis Başkanlığı ile ÖSYM arasında yapılan protokol çerçevesinde ÖSYM tarafından yapılıyordu.

Adaylara yöneltilen “Hukuk”, “İktisat”, “Maliye”, “Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi”, “Siyaset Bilimi” gibi konulardaki sınav soruları da TBMM Başkanlığı tarafından hazırlanacak.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 14:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48