banner39

Özal davasına AİHM kriteri uygulandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Özal dosyası için AİHM kriterini esas alarak zamanaşımı tartışmasına noktayı koydu

Genel 02.04.2013, 18:14 02.04.2013, 18:18
Özal davasına AİHM kriteri uygulandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Turgut Özal'ın şüpheli ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, önemli bir adım attı. Başsavcılık, Özal dosyası için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kriterini esas alarak zamanaşımı tartışmasına noktayı koydu. 

AİHM'ye göre 'yaşam hakkı ve işkence' yasağını ihlal eden kamu görevlileriyle ilgili soruşturmalarda af ve zamanaşımı söz konusu değil.

Karar üzerine önceki gün Ergenekon davasında tutuklu bulunan emekli Org. Hurşit Tolon'u şüpheli sıfatıyla sorgulayan Savcı Kemal Çetin, dün de Ahmet Özal'ın bilgisine başvumuştu.

MUMCU DOSYASI DA AÇILABİLİR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın faili meçhul davalarda AİHM kriterini esas almasının Mumcu dosyasının da kapatılmasını önleyeceği belirtiliyor.

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, otomobiline konulan bir bomba sonucunda 24 Ocak 1993 tarihinde öldürülmüştü. Aradan 7 yıl geçtikten sonra 11 Temmuz 2000 yılında 24 sanık hakkında 22 faili meçhul cinayetle ilgili dava açıldı. Açılan davalar sonucunda olayın faili olduğu iddiasıyla birçok kişi ceza aldı. Olayla ilgili bulunamayan faillerle ilgili ise zaman aşımı doldu. Bu karardan sonra ilgili yeni bulgular tespit edilmesi halinde yargılama yapılabileceği kaydediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?