banner39

'Özal'ın saç telleri yetersiz bulundu' iddiası

Özal'ın saç tellerinin araştırma yapmak için yetersiz olduğu iddia edildi. Ancak Adli Tıp Kurumu, iddiaları yalanladı

Genel 25.03.2013, 10:03 25.03.2013, 10:09
'Özal'ın saç telleri yetersiz bulundu' iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ailesinin ölüm sonrası hatıra olarak aldığı saç telleri savcılığa teslim edilmesi sonrası başlayan Adli Tıp sürecinin ilk ayağı tamamlandı.

Saç tellerinin kökünden kopartılmamış olması ve sadece 2 adet olması nedeniyle kimyasal testler yapılamadı. Bu konuda savcı bilgilendirilirken 2 saç teli üzerinde biyolojik inceleme yapılacağı kaydedildi.

Star Gazetesi'nden Mustafa Türk'ün haberine göre Adli Tıp Kurumu uzmanları üç tel üzerinde yaptıkları ilk incelemede saç telleri çok az olduğu gerekçesiyle kimyasal test yapamadıklarını söyledi. Uzmanlar raporunu önümüzdeki günlerde açıklayacak.

Saç telleri üzerinden inceleme yaparak bir insanın zehirlenip zehirlenmediği tespit etmek için saç teli miktarının fazla ve kökünden alınmış olması gerektiği belirtildi. Bazı incelemelerde ise 100 gram saç örneğine ihtiyaç olduğu da iddia edildi. Soruşturma savcısı Kemal Çetin'in örnekleri yurt dışında inceletmeyeceği de öğrenildi.

ADLİ TIP'TAN YALANLAMA

Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin soruşturma kapsamında, saç telleri üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirterek haberlerin doğru olmadığını söyledi.

İnce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Turgut Özal'ın saç tellerindeki incelemeye ilişkin, bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerin Ali Tıp Kurumu kaynaklı olmadığını ifade ederek, ''Soruşturmayı yürüten savcılılık tarafından gönderilen Özal'ın saç tellerini inceledik. Ne olup bittiğiyle ilgili savcımıza bilgi veriyoruz. Çalışmalar sürüyor. Arkadaşlarım yaptıkları çalışmaları iletiyorlar. Sonuçta onlar 'tamam' deyince çalışmamız bitecek. Bu bizim bir vakamız. Arkadaşlarla 'tamam' deyince raporu göndereceğiz'' dedi.

''Saç tellerinde biyolojik inceleme yapılacak, kimyasal inceleme yapılamıyor, kök bulunamadı'' gibi haberlerin doğru olmadığını belirten İnce, bilgileri savcıyla paylaştıklarını söyledi.

İnce, ''Bizim neyi nasıl yapacaklarımız deklarasyonda yazılı. Bu bilgiler nasıl değerlendiriliyor bilmem, ama bunlar doğru değil. Nasıl çıkıyor bilmiyorum'' diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?