banner39

Özbekistan'da Türk işadamlarına soruşturma

Türk okullarını 1999'da kapatan Özbekistan, şimdi de rüşvet vermeyen işadamlarına 'dinci' diye soruşturmalar açıyor

Genel 10.03.2011, 12:00 10.03.2011, 13:08
Özbekistan'da Türk işadamlarına soruşturma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özbekistan'da yıllardır iş yapan Türkiye menşeili şirketlere devletin içindeki rüşvetçi görevliler tarafından büyük sıkıntılar yaşatılıyor. Devletin bazı kurumları, ülkede iş yapan Türk şirketlerinden istediği haracı ve rüşveti alamadığı için çeşitli bahanelerle baskı uyguluyor. Baskılar neticesinde bazı şirketler Özbekistan'daki yatırımlarını bırakıp kaçmak zorunda kalıyor. Haraç vermeyen iş adamlarına ve şirketlere yöneltilen suçlamalar arasında, iş yerlerinde namaz kıldırmak, dini kitap ve meteryal bulundurmak da bulunuyor.

Özbekistan Azadlıq gazetesinin haberine göre son olarak ülkede haraç vermedikleri için 54 Türk iş adamı hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturmaya neden olarak da bu iş adamlarının iş yerlerindeki mescitler, dini meteryaller.

17 YILLIK İŞADAMI ÜLKEYİ TERK ETTİ

Özbekistan'da 17 yıl iş yapan ancak rüşvetle baş edemeyerek ülkeyi terk eden ve ABD'ye yerleşen mağdur işadamlarından biri, "Biz de 17 yılın üzerinde yaşadık, gördük. Para verirseniz, iyi. Para vermezseniz siz Fethullahçısınız, siz Taliban’sınız. Rüşvet vermeyen var mı Özbekistan’da? Her yıl o kadar para istiyor, onu vereceksin, bunu vereceksin. Paran gelmedi, ceza. İşte şu kadar verirsen, cezayı kaldırırz. Hepsinin hikayesi var. Azıcık araştırılsa gerçek bulunur." Aynı işadamı, 'rüşvet veremeyen işadamları idarecilerin gazabına uğruyordu' şeklinde konuşuyor.

Türkiye'den Özbekistan'a giden işadamlarının bu ülkede milyarlarca dolarlık yatırımları bulunuyor. İki ülke arasındaki ilişkilerde ticaretin önemli bir payı var.

 

Yorumlar (4)
talip emin 12 yıl önce
amerkancılık mikrobunu yaymada öncü rolünü yerine getirirken devletin eli armut toplamayacaktı herhalde. keşke islamı tebliğ ederken bu muameleyle karşılaşsalardı da haklı olsalardı. batılın liberal kolu malesef islamcı görünümle yayılıyor. adamlar buna karşı ne tedbir alsalar yerindedir.
gecici 12 yıl önce
ozbekistanda yasamis gibi konusuyorsun? bu turk is adamlari ne kadar faydali olduklarindan haberin varmi? kac BiN kisiye is ekmek egitim yardim verdiklerinden haberin varmi... ben bir ozbek turkuyum ama benim ulkemde boyle bir pislikler yapildigindan cok uzuldum!!! daha oncede turk is adamlarina boyle eziyetler verilmisti ama bu kez abarttilar!!! 54 kisi bir anda hapise atilirmi?!
yurumcu 12 yıl önce
Talibmisin Eminmisin nesin bilmeden konusyorsun ıyıce arastır sonra konus
ademgerede 11 yıl önce
‎8 aralık saat. 11.30' da özbekistan konsolosluğu önünde (istinye devlet hastanesi arkası) özbek anayasa günü dolayısıyla anayasaya göre 2 defadan fazla cumhurbaşkanı seçilmemesi gerekirken 22 senedir ülkesini diktatörlükle yöneten kerimovu istifaya çağıran mektubu konsolosluğa verdikten sonra basın açıklaması yapılacaktır.basın açıklamasına tüm duyarlı aktivistler ve sivil toplum kuruluşları
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?