banner39

Özel Harekâtçılar tuzağa düşürülmüş

Şırnak'ın Cudi Dağı bölgesinde pusuya düşürlen Özel Harekâtçılara PKK'lılar tarafından büyük bir tuzak kurulduğu ortaya çıktı

Genel 23.03.2012, 09:51 23.03.2012, 11:09
Özel Harekâtçılar tuzağa düşürülmüş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cudi'de bir mağaraya yönelik operasyon sırasında PKK grubuyla özel harekât timleri arasında çıkan çatışmada nasıl bir tuzak kurulduğu anlaşıldı. Özel Harekâtçıların belli taktikler sonucu bölgeye çekildiği anlaşılan çatışmada, operasyon alanında çembere alınan özel time yönelik 3'ü Kanas, 2'si roket kullanan 5 PKK'lının ateş yağdırdığı belirlendi.

Milliyet'in haberine göre ilk anda çatışma alanında meydana gelen patlamayla yaralanan özel harekâtçıları çatışma alanından kurtarmak isteyen arkadaşları da ateş altında kaldı. Ölenlerden bazılarının kan kaybından hayatını kaybettiği ifade edildi.

İSTİHBARATLA YOLA ÇIKTILAR

Şırnak'ta Cudi Dağı'ndaki bir mağarada PKK grubunun bulunduğu yönündeki istihbarat sonrasında jandarma ve polis özel harekât timlerinin ortak olarak başlattığı ve çatışmaya dönüşmesinin ardından 6 özel harekâtçının hayatını kaybettiği olayın ayrıntıları belli oldu. Şırnak Valiliği'nin koordinesinde 23. Sınır Tugay Komutanlığı emrinde görevli jandarma timleri ile Şırnak Emniyeti bünyesindeki özel harekât timlerinin eşgüdümünde başlatılan operasyonun ilk anlarında polis ve jandarma timleri helikopterle dağlık alana bırakıldı. Yaklaşık 80 kişilik iki tim halindeki polis özel harekât timleri, verilen istihbarat çerçevesinde belirtilen mağaraya doğru arazi konuşlanması gerçekleştirdi.

KENDİLERİNİ GÖSTERDİLER

İki tim halinde alana yayılan polis harekât timlerinden ilk tim, mağara yakınlarında 3 PKK'lıyı gördü. PKK'lıların, güvenlik güçlerine kendilerini özellikle göstererek, çatışma alanına çekmeye çalıştığı öğrenildi. Mağaranın girişindeki alanda yapılan bu tespit sonrasında özel harekât timleri "sızma" hareketine geçerken bir anda patlama meydana geldi. Patlamayla birlikte çevrede konuşlanan PKK'lılar silahla ateş etmeye başladı. Ateş altında kalan ilk özel timcilerden bazıları yaralandı. PKK'lıların yoğun ateşi nedeniyle iki tim arasında irtibat kesildi.

KANAS VE ROKETLİ PUSU

Arkadan gelen ikinci timdeki bazı özel harekâtçılar, ilk grupta yaralanan arkadaşlarını kurtarmak için çatışma alanına girmeye çalışırken, çevrede konuşlanan ve Kanas tipi uzun menzilli tüfek kullanan 3 PKK'lının hedefi oldu. Aynı anda, 2 PKK'lı da roketle saldırırken, ilk anda yaralanan özel harekâtçılar kurtarılamadı. Yaklaşık 50 kişilik PKK'lı grubunun bulunduğu mağarada çatışma sırasında 15-20 kişilik bir grubun kaldığı ve operasyon için alana yayılan özel timcilere yönelik pusu kurulduğu tespit edildi. Dün de devam eden çatışmalar sırasında ölen  bazı özel timcilerin kan kaybından hayatını kaybettiği ifade edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?