banner39

Özkasnak: Sorumlu Karadayı'dır, tutuklanmalı!

28 Şubat sürecinin Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak 5 sayfalık dilekçeyle tahliyesini istedi. Özkasnak, "Karargâhtaki her şeyden Genelkurmay Başkanı mesuldür. Karadayı tutuklu olmalı" dedi

Genel 03.08.2013, 13:57 03.08.2013, 13:57
Özkasnak: Sorumlu Karadayı'dır, tutuklanmalı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

8 Şubat davası kapsamında Sincan Cezaevi'nde tutuklu bulunan dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye talebinde bulundu. Özkasnak, 5 sayfalık dilekçesinde, Batı Çalışma Grubu'nun (BÇG) 5 temel belgesi arasında yer alan 4 Nisan 1997 tarihli 'Bir Çalışma Grubu Oluşturulması' konulu belgenin dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir'in talimatıyla icra subayına hazırlattığını kaydetti.

Bugün'ün haberine göre belgenin hükümete dayatılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kararlarına dayandığını savunan Özkasnak, belgenin kendisi ve Bir'in imzasıyla yayınlanan 'genel bir direktif' olduğunu savundu.

"BİR'İN TALİMATIYLA HAZIRLATTIM"

Genelkurmay Genel Sekreterliği'ne basınla ilişkiler görevinin verildiğini kaydeden Özkasnak, 28 Şubat sürecindeki basın açıklamalarının Genelkurmay Başkanı ve Genelkurmay 2. Başkanı'nın onayına arz edildikten sonra kendisinin okuduğunu anlattı. Özkasnak, "Bir defa dahi görüşümü açıklamış olsaydım Genelkurmay Başkanı derhal görevimden alırdı" ifadeleriyle Karadayı'yı işaret etti.

"POSTMODERN TABİRİ BENİM DEĞİL"

Bir televizyon kanalında yaptığı 'postmodern darbe' tanımlamasının kendine ait bir ifade olmadığını savunan Özkasnak, 28 Şubat sürecinin darbe olmadığını öne sürdü. Bir darbe olması için hükümetin düşürülmesi, siyasi partilerin ve derneklerin kapatılması, sıkı yönetim ilan edilmesi, siyasetçilerin tutuklanması gibi şartların yerine gelmesi gerektiğini ileri süren Özkasnak, 28 Şubat sürecinde bunların olmadığını iddia etti. Özkasnak, BÇG yapısı içinde görev almadığını iddia ederken tahliyesini talep etti.

ANDIÇ SAVUNMASI: NOTLARI BASINA VERDİK

Özkasnak, kamuoyunda 'andıç' olarak bilinen ve PKK terör örgütü yöneticilerinden Şemdin Sakık'ın ifadeleri üzerinde değişiklik yapılarak basına sunulan 'Güçlü Eylem Planı'yla ilgili de belgede icra makamı olarak Genel Sekreterliğe verilen görev icabı diğer makamlar tarafından hazırlanan bilgi notlarının basına verilmesi olduğunu iddia etti. Andıç'tan Nazlı Ilıcak'ın yazısıyla haberdar olduğunu öne süren Özkasnak, belgenin doğruluğunun şaibeli olduğunu savundu.

Karadayı tutuklu olmalı

Genelkurmay Karargâhı'nda yapılan ve yapılmayan her şeyden Genelkurmay Başkanı'nın mesul olduğunu aktaran Özkasnak, Karadayı'nın tutuklu olması gerektiğini savundu. 114 gazeteciye Genelkurmay Karargâhı'nda 6 defa 'basın turu' yaptırdığını dile getirdi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?