banner39

Padişahların korunması talebi işleme alındı

TBMM Dilekçe Komisyonu, bir vatandaşın "Padişahlar da Atatürk gibi korunsun" talebini işleme koydu

Genel 11.12.2012, 12:10 11.12.2012, 12:10
Padişahların korunması talebi işleme alındı

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

TBMM Dilekçe Komisyonu padişahların korunmasına dair kendilerine gelen talebi işleme koydu. Bir televizyon dizisinde Kanuni Sultan Süleyman'a hakaret edilmesi üzerine başlayan tartışmalar sonra Ak Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral'ın tarihi şahsiyetleri küçük düşüren veya aşağılayan filmlerin yasaklanmasına yönelik kanun teklifi hazırlamıştı. Daha sonra bir vatandaş da dilekçe komisyonuna başvururak tarihi şahsiyetlerin korunmasını istemişti. Son olarak bir vatandaş Komisyona yaptığı başvuruda padişahların tıpkı Atatürk gibi kanunla korunmasını istedi. Komisyon da bu talebi işleme koydu.

Atatürk'ü koruma kanunu anımsatan vatandaş dilekçesinde özetle, "Atatürk, TV'lerde görsel basında, internette vb. gibi yerlere kötüleme aşağılama, hakir görme gibi kötü bir şekilde gösterilemiyorsa, padişahların da aynı şekilde korunması gerekmektedir. Osmanlı tarihinde olmayan olayları uydurma senaryolarla film, dizi görsel basın ve kitap yoluyla gerek neslimizin ecdadımızın yanlış tanıması, gerekse dış ülkelerin Osmanlı hakkında yanlış fikirlere kapılması açısından kesinlikle önemli buluyorum. Resmen ecdadımıza hakaret edilmesini bir Osmanlı torunu olarak kabul edemiyorum, Benim gibi düşünen milyonlarca insan vardır. Gereğinin yapılmasını temenni ediyorum" dedi.

Başvuruları işleme koyan TBMM Dilekçe Komisyonu, ilgili bakanlıklar ve kamu kuruluşlarıyla yazışarak böyle bir düzenlemenin yapılıp yapılamayacağını araştıracak.

banner53
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü