banner39

'Paket'te kamudaki başörtüsü yasağı da var

Yarın tamamlanacağı belirtilen Demokratikleşme Paketi'nde kamudaki başörtüsü yasağının kaldırılmasıyla ilgili düzenleme de var

Genel 12.09.2013, 11:49 12.09.2013, 11:55
'Paket'te kamudaki başörtüsü yasağı da var

Dünya Bülteni  / Haber Merkezi

Hükümet, çözüm paketi kapsamında 657 sayılı kanundaki "başörtüsü" yasaklarını ayıklıyor ve yasağa kaynak oluşturan yönetmeliği değiştiriyor. TCK'ya da başörtüsüne engel çıkarana ceza öngören 2 madde eklenecek.
Hükümetin üzerinde çalıştığı çözüm paketinin içinde yer alması beklenen başörtüsü düzenlemesinin detayları netleşmeye başladı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın öncülüğünde yürütülen ve eylül ayı sonunda AK Parti MYK'da ele alınabilecek şekilde netleştirilmesi planlanan düzenlemenin en önemli ayağını, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası'ndaki değişiklik oluşturuyor. 657'nin devlet memurlarına verilecek disiplin cezalarını düzenleyen 125. maddesinin "g" fıkrasında geçen "belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davranmak" ifadesi metinden çıkarılacak.

'BAŞ DAİMA AÇIK'

Habertürk'ün iddiasına göre, değişiklik kapsamında kanunun atıf yaptığı 1982 tarihli yönetmeliğin 5. maddesindeki "Elbise, pantolon, etek, temiz, düzgün, ütülü ve sade, ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur" cümlesindeki "görev mahallinde baş daima açık" ibaresi metinden çıkarılacak.

Değişiklikler Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki "resmi üniformalı" personeli kapsamayacak, sivil personel yararlanabilecek.

HAKKIN ENGELLENMESİ

657'deki değişikliklerle, kamu çalışanlarının başörtüsü takmasına engel oluşturan maddeler ayıklanırken, başı örtülü olarak hizmet vermelerine engel olanların cezalandırılması için de TCK'da değişikliğe gidilecek. TCK'daki değişikliklerden biri "çalışma hakkının engellenmesi" diğeri de "eğitim öğretim hakkının engellenmesiyle ilgili olacak. Başörtüsü nedeniyle hem çalışma hem de eğitim ve öğretim hürriyetinin engellenmesi suç sayılacak ve engelleyenlerle ilgili cezai işlem yapılacağı hükmü getirilecek.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?