banner39

Pakistan'da D-8 Komisyon toplantıları başladı

Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'nın komisyon temsilcileri, D-8 toplantısı için Pakistan Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi

Genel 10.06.2014, 15:55 10.06.2014, 15:55
Pakistan'da D-8 Komisyon toplantıları başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) üye ülkelerin 35'inci komisyon toplantıları, Pakistan'ın başkenti İslambad'da başladı.

Üye ülkeler Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'nın komisyon temsilcileri, Pakistan Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi. Toplantıya D-8 Genel Sekreteri Seyed Ali Mohammad Mousavi de katıldı.

Pakistan, Dönem Başkanı olarak son icra toplantısına ev sahipliği yapıyor. Bu toplantının Türkiye açısından önemi yıl sonunda ülkemizde yapılacak 9. Devlet Başkanları Zirvesi öncesi son toplantı olması.

Dönem Başkanlığı, yıl sonundaki Zirve ile Türkiye'ye geçecek Zirve'nin hazırlık çalışmlarının da bu toplantıda gözden geçirileceği bildirildi. Bunun yanı sıra eylülde BM Genel Kurulu marjında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun çağrısıyla yapılacak D-8 Dışişleri Bakanları özel oturumunun gündem maddelerinin de bu toplantıda belirleneceği belirtildi.

Türkiye, Dönem Başkanlığını devralacağı D-8'e özel önem verirken, kurumun yapısının reforme edilmesi için Akil Adamlar Grubu'nun oluşumuna öncülük etti ve ilk toplantısını 15 Mayıs'ta İstanbul'da gerçekleştirdi.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?