banner39

Paksüt'ü dinleyen polislere hapis

Anayasa Mahkemesi üyesi Paksüt'ü yasadışı yollarla dinledikleri için yargılanan polislere hapis cezasına çarptırıldı. Polislerin cezaları ertelendi

Genel 05.04.2012, 15:16 05.04.2012, 15:16
Paksüt'ü dinleyen polislere hapis

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi Üyesi Osman Paksüt'ü izledikleri iddiasıyla yargılanan sanık polisler Gökhan Ayhan, Nesip Söylemez ve Ahmet Teke, "özel hayatın gizliliğini ihlale teşebbüs" suçundan 3'er ay 22'şer gün hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 26. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına, Osman Paksüt'ün avukatı Bülent Acar ve sanık Gökhan Ayhan'ın avukatı Cem Koçak ile diğer sanıklar Nesip Söylemez ve Ahmet Teke'nin avukatı Hüseyin Mehan katıldı.

Paksüt'ün avukatı Acar, daha önceki beyanlarını tekrarladıklarını belirterek, sanıkların cezalandırılmalarını talep etti.

Sanıklar Söylemez ve Teke'nin avukatı Mehan da müvekkillerinin beraatını talep etti. Suçlamaları kabul etmediklerini belirten Mehan, hükmün açıklanmasının geri bırakılması yönünde talepleri olmadığını söyledi.

Yargıç Mahmut Kaya, sanıklar Söylemez ve Teke'nin, "özel hayatın gizliliğine ihlal" suçundan bir yıl hapisle cezalandırılmalarına karar verdi. Sanıkların kamu görevlileri olmaları nedeniyle cezayı yarı oranında artıran Kaya, 1 yıl 6 ay hapis cezasına hükmetti. Kaya, suçun teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle sanıkların cezasını, dörtte 3 oranında azaltarak, 4 ay 25 gün hapis cezasına indirdi.

Sanıkların geçmişi, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları ve cezanın gelecekleri üzerindeki olası etkilerini göz önüne alarak cezayı altıda bir oranında azaltan Kaya, sanıklar hakkında 3'er ay 22'şer gün hapis cezasına hükmetti.

Kaya, sanıkların yargılama sırasında gösterdikleri pişmanlık dolayısıyla tekrar suç işlemeyecekleri yönünde mahkemede kanaat oluştuğu gerekçesiyle TCK'nın 51/1. maddesi uyarınca cezaların ertelenmesine karar verdi.

Sanık Gökhan Ayhan'a da aynı suçtan 3 ay 22 gün hapis cezası veren Kaya, CMK'nın 231/8. maddesi uyarınca sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırdı.

 

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü