banner39

Papa'dan tecavüzlere sıfır tolerans

Papa Fransis, ilk defa tecavüz kurbanlarıyla Vatikan'da buluşmak istediğini açıkladı.

Genel 28.05.2014, 18:25 28.05.2014, 18:25
Papa'dan tecavüzlere sıfır tolerans

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Papa Fransis, seçildiği Mart 2013'ten bu yana ilk defa rahipler tarafından tecavüze uğrayan mağdurlarla Vatikan'da görüşeceğini açıkladı. Cinsel tecavüzün korkunç bir suç olduğunu belirten Papa, 'Kim böyle bir suç işlerse, Tanrı'nın bedenine ihanet ediyor. Bu şeytan ayini gibi bir şey' dedi.

Ortadoğu seyahatinden dönüşte uçakta basın mensuplarına konuşan Papa Fransis, Kilise'nin tecavüzlere karşı sıfır hoşgörüyle yaklaşması gerektiğini vurguladı. Suçlulara hiçbir şekilde ayrıcalık tanınmaması gerektiğini söyledi.

Papa uçaktaki açıklamasında üç Başpiskoposa karşı, çocuklara tecavüzden dolayı inceleme başlatıldığını ifade etti, ancak bunlar mı çocuklara tecavüz etti, yoksa tecavüz olaylarını örtbas etmeye mi çalışıyorlar konusunda açık bir bilgi vermedi.

Kiliselerde tecavüze uğrayan mağdurları temsil eden birçok insiyatif grupları, Papa Fransis'in kendileriyle dayanışma göstermediği için eleştiriyorlardı. Bu gruplardan en büyüğü Amerikan derneği SNAP'tan yapılan açıklamada Papa'nın Vatikan'da yapacağını bildirdiği görüşmenin hiçbir anlamının bulunmadığı kaydedildi. Sadece bir jestten ibaret ve sembolik bir karakter taşıyan görüşmenin mağdur çocuklara hiçbir faydasının olmadığı ve Kilisenin hiyerarşik yapısında reforma götürecek bir etkisinin de bulunmadığı belirtildi.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?