banner15

'Paranın ayarıyla oynamayacağız'

"Değerli TL onurumuzdur" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan esnaflara "Biz paranın ayarıyla oynamadık, oynamayacağız ve bu ülkede karşılıksız para basma dönemini bizim iktidarımız ortadan kaldırmıştır" dedi.

'Paranın ayarıyla oynamayacağız'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

"Değerli TL onurumuzdur" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan esnaflara "Biz paranın ayarıyla oynamadık, oynamayacağız ve bu ülkede karşılıksız para basma dönemini bizim iktidarımız ortadan kaldırmıştır" diye seslendi.
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu'nun 18'inci genel kuruluna katılan Erdoğan, SSK ve vergi borçlarıyla ilgili çalışmaların da ekim veya kasım ayında tamamlanacağını duyurdu.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de yeniden yapılandırmada anaparanın üstüne enflasyon farkının konulacağını belirtirken, bundan sonraki süreçte de gecikme zamlarının makul seviyeye inmesi için değişiklik yapacaklarını açıkladı.


TESK Genel Kurulu yoğun siyasi katılımla gerçekleşti. Genel kurulda Erdoğan, gelecek dönemde mali disiplinden taviz vermeyeceklerini ve seçim ekonomisine tevessül etmeyeceklerini belirterek, "Bol keseden dağıtarak, popülizm yaparak, olmayacak hedefler göstererek, yapılmayacak işleri söyleyerek, milleti kandırma dönemi tarih oldu. Ne aldatan olacağız, ne aldanan olacağız. Hep söylüyorum, Ziya Paşa'nın güzel bir ifadesi var: ‘Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.' Eserlerle konuşacağız. Aziz milletimiz bu tarz plansız, programsız söylemlere itibar etmiyor" dedi. 
 
BORÇ YAPILANDIRMA KASIMDA

Erdoğan, vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili olarak da ekim veya kasım ayında bir çerçevenin oluşacağını söyledi. Sanayi Bakanı Ergün de geriye dönük borçları yeniden yapılandırma dışında da çalışma yaptıklarını kaydederek gecikme faizlerini düşüreceklerini, bu yönde de hazırlık yapıldığını belirtti.


TESK delegelerine hitap eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise konuşmasına başlarken Başbakan Erdoğan'ın bazı sözlerini düzeltmek istediğini söyledi. Erdoğan'ın konuşmasında para basmayı kendi iktidarlarının bitirdiğini söylediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bunun yasasını çıkartan Ecevit'in başbakanlık yaptığı hükümettir" dedi.

Erdoğan'ın TESK'i ilk ziyaret eden Başbakan'ın kendisi olduğunu söylediğini de kaydeden Kılıçdaroğlu, "Oysa Süleyman Demirel ve Tansu Çiller de TESK'i ziyaret etmiştir. Doğru neyse onu söyleyeceğiz. Ama o doğruyu söylerken, geçmişte ne olduysa hepsini kendi hanemize yazarsak doğru olmaz" diye konuştu.

Esnafların korunmasının anayasada dahi yer alan bir hüküm olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Ben de söz veriyorum. Siyasi iktidar esnaf ve sanatkâr için olumlu hangi yasayı getiriyorsa, bu genel kurulda size söz veriyorum onu destekleyeceğiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2010, 07:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48