Petrol fiyatlarında artış yüzde 8'i geçti

OPEC'in anlaşacağı beklentileri sonrasında Brent petrolün varil fiyatı 51 doları geçti

Gündem 30.11.2016, 15:23 30.11.2016, 16:12
Petrol fiyatlarında artış yüzde 8'i geçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

2016 yılının ikinci resmi OPEC toplantısı bugün Viyana'da gerçekleştiriliyor. Petrol üretimini dondurma kararının bugünkü toplantıda netlik kazanması bekleniyor.

OPEC üyesi ülkelerin petrol ve enerji bakanlarının üretimin sınırlanması konusunda bir anlaşmaya varacakları yönünde gelen olumlu mesajlar petrol fiyatlarında önemli bir artışı beraberinde getirdi.

Cezayir, İran, Nijerya ve Suudi Arabistan petrol ve enerji bakanları ile OPEC Genel Sekreteri Barkindo'nun bugün bir anlaşma olacağı yönünde verdikleri mesajlar sonrasında Brent petrolünün varil fiyatında artış yüzde 8'i geçti ve 51 dolar/varil seviyesini aştı. 51,22 doları gören Brent petrolde işlemler saat 15:10 itibariyle yüzde 8,36 artışla 51,19 dolardan geçiyor.

Toplantıdan ilk sızan bilgilere göre; üretimin 1,4 milyon varil/gün kısılması tartışılıyor. Diğer taraftan OPEC, Rusya'nın günlük üretimini 400 bin varil/gün azaltmasını istiyor.

Toplantı öncesinde konuşan OPEC Delegesi, henüz anlaşmanın sonuçlandırılmadığını ifade etti.

Bir anlaşmaya varmaya yaklaştıklarını belirten Suudi Arabistan Enerji Bakanı ise şunları söyledi;

"OPEC anlaşmasının izlenmesi için uygun mekanizmalara ihtiyaç var. OPEC'in önerdiği üretim kesintilerini kabul ediyoruz. 32,5 milyon varil/gün üretim tavanına odaklanılmış durumda. Eğer anlaşma olmazsa petrol piyasası daha da yavaş toparlanır. Petrolde temel göstergeler doğru yönde ilerliyor. OPEC dışı üretim büyümesi terse dönmüş durumda. OPEC üyesi olmayan üreticilere de üretimi kısmaları yönünde genel bir arzu var. Eğer OPEC bir anlaşmaya varmaz ise piyasalar çökmez. Eğer bugün bir anlaşmaya varırsak, OPEC dışı ülkere de gideceğiz. Rusya'nın üretimi tüm zamaların en yüksek seviyesinde dondurması bir katkı olmaz. Bu günkü toplantı OPEC açısından kritik önemde. OPEC dışı üreticilerin arzı 600 bin varil/gün kısmalarını umuyorum. Petrol piyasasının kendi kendine toparlanmasını beklemek de kötü bir sonuç olmaz. İran'ın üretimini yaptırımlar öncesindeki seviyede dondurması kabul edilebilir."

Ayrıca, bugün 18:30'da ABD DOE tarafından ulusal stok verileri takip edilecek. Hem OPEC hem DOE stok verileri petrol fiyatlarının seyri açısından bugün oldukça önemli.

KRİTİK OPEC TOPLANTISI BAŞLADI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?