banner15

Piyasalar yine karıştı

Almanya'nın ikinci çeyrekte yüzde 0,1 büyümesi ve ABD bankası Morgan Stanley'in büyüme tahminini düşürmesi Avrupa borsalarında yüzde 7'ye varan sert düşüşlere sebep oldu. Altın yeni rekor kırdı.

Piyasalar yine karıştı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hafta başından bu yana toparlanmaya çalışan piyasaları küresel büyümeye yönelik endişelerle ABD Merkez Bankası'ndan (FED) gelen açıklamalar vurdu. Morgan Stanley'in küresel ekonomik büyüme tahminini aşağı çekmesinin ardından ABD'de düzenleyici ve denetleyici kurumların, ülkede operasyonlarını yürüten Avrupalı bankalar üzerindeki denetimlerini daha da sıkılaştıracaklarını açıklaması, ABD vadeli borsaları aşağı çekti. Küresel büyümeye ilişkin kaygılar piyasalarda sert düşüşe sebep oldu.

Zaman'ın haberine göre, Almanya'nın ikinci çeyrekte yüzde 0,1 büyümesi ekonominin durağan bir seyre geçtiği yorumlarını beraberinde getiriyor. Asya borsalarının endişelerin artması üzerine gelen kâr satışlarıyla gerilemesi sonrasında Avrupa borsalarına gelen satış dalgası İMKB'yi de vurdu. Avrupa'da özellikle Almanya ve İtalya borsalarında bir ara yüzde 7'nin üzerinde kayıplar yaşanırken İMKB günü yüzde 4,19 düşüşle 51 bin 945 puandan tamamladı. ABD Dow Jones sanayi endeksi ise yüzde 3,68 geriledi.

Amerikan bankası Morgan Stanley, ABD ve Avrupa'nın maliye ve para politikalarındaki hatalar ve gelecek yıl mali politikalarda sıkılaşma beklentisi sebebiyle küresel ekonominin resesyona tehlike oluşturacak kadar yaklaştığını belirterek bu gerekçelerle 2011 ve 2012 büyüme tahminlerini indirdi. Morgan Stanley yayınladığı raporda, bu yıl için küresel büyüme tahminini yüzde 4,2'den yüzde 3,9'a indirdi. Raporda, "Gelişmiş ekonomilerde toparlanmanın inişli çıkışlı, potansiyelin altında ve kırılgan olacağı tahminimizi daha önce ifade etmiştik. Bu vaziyet daha da ağırlaşacak gibi gözüküyor." denildi. Açıklamada gelişmekte olan piyasaların da bu gelişmelerden muaf kalamayacağı belirtildi. Morgan Stanley gelişmiş ekonomilerin bu yıl ve 2012'de ortalama ancak yüzde 1,5 büyüyeceğini tahmin ediyor.

GoldmanSachs ise, Çin ekonomisinin 2011 ve 2012 yılında yüzde 9'un altında büyüyebileceğini kaydetti. Brüksel merkezli finansal danışmanlık şirketi KBC Securities'in stratejistlerinden Koen de Leus, "Piyasalardaki iki dipli resesyon beklentileri artıyor. Böyle bir şeyin gerçekleşmesi durumunda, borsalarda daha da büyük düşüşler yaşanır." dedi. Leus, "ABD'de insanların alım güçleri çok azaldı ve istihdam piyasasına yönelik de büyük endişeler var. Avrupa'da birçok ülke kemer sıkıyor. Bütün bunlara ek olarak küresel ekonomiye yönelik kötümser tahminler, yatırımcıların cesaretini kırıyor." şeklinde konuştu.

Altın yine rekor kırdı: 1.828 dolar

Güvenli liman olarak bilinen altın yine yükselişe geçti. Altının onsu 1.828,89 dolarla yeni bir rekora imza attı. İstanbul Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 104,40 liraya, cumhuriyet altınının satış fiyatı 707 liraya tırmandı. Bu arada Dünya Altın Konseyi, Hindistan, Çin ve Türkiye'nin 2011'in ikinci çeyreğinde, küresel takı talebinin yüzde 59'unu oluşturduğunu duyurdu. Türkiye'de ikinci çeyrekte yüzde 7'lik artışla rekor seviyeye ulaşan talep, 17,4 ton olarak gerçekleşti. Yatırım talebi ise yüzde 144'lük artış ve 13,6 tonla en güçlü büyüme oranına ulaştı. Diğer yandan tahvil faizi yüzde 7,90'ın altında seyretti. Kur tarafında ise önceki gün 1.7670 liradan kapanan dolar, güne 1.7733'ten başlarken Merkez Bankası'nın 100 milyon dolarlık döviz ihalesine rağmen 1,79 liranın üzerine çıktı. Euro ise 2,5580 TL'den kapandı.

S&P, Fransa'nın notunu teyit etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), Fransa'nın 'AAA' olan uzun vadeli kredi notunu ve "durağan" olan not görünümünü teyit etti. S&P'nin Fransa Birimi Başkanı Carole Sirou, kararın, Fransa'nın "AAA" olan uzun vadeli kredi notunu koruma kapasitesine olan güveni yansıttığını belirterek, ülkenin kredi notunun 1975'ten bu yana "AAA", not görünümünün ise "durağan" olduğunu hatırlattı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 08:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35