banner15

PKK, elindeki rehineleri teslim etti-FOTO

PKK'nın elindeki kamu görevlileri heyete teslim edildi. Heyetin öğle saatlerinde Habur sınır kapısından Türkiye'ye giriş yapması bekleniyor

PKK, elindeki rehineleri teslim etti-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın elinde bulunan kamu görevlileri bölgeye giden heyete teslim edildi. Görevlileri teslim alan heyet Erbil'e doğru yola çıktı. Heyetin öğle saatlerinde Habur’dan giriş yapması bekleniyor.

PKK tarafından değişik tarihlerde Diyarbakır, Van, Muş, Bingöl ve Şırnak'tan kaçırılan kamu görevlilerinin teslim alınması için oluşturulan heyet, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi(IKBY) yetkilileriyle birlikte, Erbil'den konumu açıklanmayan buluşma noktasına hareket etmişti.

HEYETTE KİMLER VAR?

Kaçırılan kamu görevlilerinin teslim alınması için oluşturulan heyette, MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt ve Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu da bulunuyor.

SINIRDA ÖNLEMLER

Sabah saatlerinden itibaren Habur'da hareketli saatler yaşandı. Çok sayıda çevik kuvvet ekibi ve panzerler Habur Sınır Kapısı'ndan içeri girdi. Basın mensuplarının içeri alınmadığı sınır kapısında sadece ticari araçların geçişlerine izin veriliyor.

HEYECANLI BEKLEYİŞ

Aileler ise Silopi Emniyet Müdürlüğü'nde bekletiliyor. Kuzey Irak'tan gelecek habere göre aileler güvenlik tedbirleri altında Habur'dan Kuzey Irak'a geçecekleri bildirildi.

Bugün Türkiye'de olması beklenen 8 kişi için sınır kapısında İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı başkanlığında bir heyetin beklediği belirtildi. Askerler burada ifadeleri alındıktan sonra ailelerine teslim edilecek ve tahsis edilen helikopterlerle memleketlerine gönderilecek.

SERBEST BIRAKILAN REHİNELER

Kaymakam adayı Kenen Erenoğlu (Diyarbakır Muş Karayolu 12 Ağustos 2011), Astsubay Abdullah Söpçeler (Diyarbakır Lice Karayolu 9 Temmuz 2011), Uzman Çavuş Zihni Koç (Diyarbakır Lice Karayolu 9 Temmuz 2011), Uzman Çavuş Kemal Ekinci (Şırnak Merkez 1 Ekim 2011), Erler Hadi Gizli, Ramazan Başaran ve Reşat Çeçan (Diyarbakır Bingöl Karayolu 7 Ağustos 2012), Polis Memuru Nadir Özgen (Van Çatak 9 Eylül 2011)

 SÜRECEK

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2013, 12:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35