banner39

'PKK silahları ABD'ye teslim etsin' önerisi

Henri Barkey, PKK'nın silahlarını ABD'ye teslim edebileceğini belirterek, ABD'nin bu konuda güvenilir bir aktör olduğunu savundu

Genel 18.04.2013, 11:18 18.04.2013, 11:18
'PKK silahları ABD'ye teslim etsin' önerisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Ortadoğu ve Türkiye alanında analist olarak görev yapmış olan Henri Barkey, PKK'nın silahlarını ABD'ye teslim edebileceğini savundu. ABD'nin bu konuda güvenilir bir aktör olduğunu savunan Barkey, silah bırakma işini "en kolay ve en son olacak şey" diye tanımladı.

Milliyet'ten Özge Özdemir'e konuşan Barkey, muhabirin bir sorusu üzerine ABD gibi uluslararası güçlerin de Türkiye'deki mevcut Çözüm Süreci'ne dahil olmaları gerektiğini ileri sürdü.

PKK'nın silahlarını bırakmasının sorun olup olmayacağı konusunda sorulan bir soru üzerine Barkey, "Hayır, büyük bir sorun olmaz. Sınırda turnikeler yok, "Silahlı mı geçiyorsun silahsız mı geçiyorsun, silahlı geçiyorsan silahları şuraya göm de öyle geç" demeyecekler. Dolayısıyla silahlar gömüldükten sonra iki üç silah geçerse kim fark edecek ki? Zaten genel olarak silah bırakma, silah gömülme en son noktada yapılır. Burada ABD'nin oynayabileceği bir rol var. PKK kime teslim edecek bu silahları? Türk hükümetine vermeyecek, Kürtlere de vermeyecek. Bunun için ABD güvenilir bir güç. Silah meselesi en son, bir yandan da en kolay mesele. Şimdiden silah meselesini konuşmak iyi değil. Çünkü çok erken bir beklenti yaratmış oluyorsunuz. Tabii ki silahlar bir ara bırakılacak." dedi.

"ABD'nin bu süreçteki konumunun sorulması üzerine ise Barkey, "ABD yeni yeni uyanıyor bu sürece. Şimdiye kadar bir sürü sebep yüzünden pek dikkat etmiyordu, bu bir. İkincisi, buna pek içten girmek istemiyordu. Üçüncüsü, ABD çok basit bir dış politika izlemişti bu konuda: "Biz Türkiye'yi destekliyoruz, Türkiye ne yapmak istiyorsa onu yapacağız." ABD'nin daha derin bir şekilde düşünmesi lazım, çünkü barış sürecinin yaratacağı bir sürü başka etkiler olacak. Gerek Suriye üzerinde, gerek Irak üzerinde. Dolayısıyla bu sırf PKK ve Türkiye arasında bir barış süreci değil. İleride stratejik konjonktürü değiştirebilecek önemli bir adım bu." diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?