PKK'dan komik savunma: Biz yapmadık, tepkisel...

PKK, Ceylanpınar’da iki polisin hayatını kaybettiği saldırıyı "Merkezi karar değil tepkisel çıkış" diye kendini savundu.

PKK'dan komik savunma: Biz yapmadık, tepkisel...

PKK’ya bağlı Halk Savunma Merkezi (HSM), Suruç’ta 31 kişinin hayatnı kaybettiği IŞİD saldırısının ardından Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesi ve devamında yaşanan şiddet olaylarının merkezi bir karar sonucu değil tepkisel çıkış olarak geliştiğini savundu.

Feyyaz Özsahra ve Okan Acar adlı polisler, 22 Temmuz sabahı evlerinde başlarına kurşun sıkılmış olarak ölü bulunmuş, PKK’nın askeri kanadı Halk Savunma Güçleri (HPG), saldırıyı ‘Apocu fedai timi’nin Suruç katliamına misilleme olarak gerçekleştirdiğini duyurmuştu.

Suruç katliamının ardından Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesi, Suriye’nin kuzeyinde IŞİD, Kuzey Irak’ta PKK kamplarına yönelik yoğun hava saldırılarıyla, ülke içinde bine yakın kişinin gözaltına alındığı operasyonlar, barış yürüyüşü hatta cenaze törenlerine yönelik saldırılarla oluşturulan savaş atmosferinin fitilini ateşlemişti.

MERKEZİ KARAR DEĞİL TEPKİSEL ÇIKIŞ

PKK’ya bağlı Halk Savunma Merkezi (HSM) Karargah Komutanlığı’nın önceki günkü açıklamasında, “Suruç’ta gerçekleşen katliama misilleme amacıyla bazı yerel birimlerin yaptığı kısmi misilleme eylemleri ateşkesin tarafımızdan bozulduğu anlamına gelmez” denildi.

Söz konusu saldırıların merkezi bir karar ya da talimat sonucu değil tepkisel çıkışlar biçiminde geliştiğini savunan HSM açıklamasında,“Ancak şu anda Türk devleti tarafından yürürlüğe konulmuş bulunulan topyekun savaş saldırısıyla bizlerin tek taraflı olarak ateşkesi sürdürmemizin koşulları da ortadan kaldırılmıştır” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Ajanslar

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2015, 19:08
banner53
YORUM EKLE

banner39