banner39

PKK'nın çekilmesi yavaşladı!

PKK'nın Kandil'deki temsilcileri, geri çekilme sürecindeki örgütün bu günlerde hava muhalefeti nedeniyle yavaşladığını söylediler

Genel 24.05.2013, 14:33 24.05.2013, 14:36
PKK'nın çekilmesi yavaşladı!

8 Mayıs'tan itibaren Türkiye topraklarını terk eden PKK'lılardan şu ana kadar sadece beş grup K.Irak'a ulaştı. Şu an çekilme neredeyse durdu çünkü bölgede şiddetli yağış ve hava muhalefeti var.

Açılım sürecinin en önemli ayaklarından biri PKK'lıların Türkiye topraklarını terk etmesiydi. Öcalan'ın çağrısı ve Kandil'in talimatıyla birlikte PKK'lılar 8 Mayıs'tan itibaren silahlarıyla birlikte sınır dışına çekilmeye başladı. Van, Şırnak, Hakkari Bölgesi'nden toplam beş grup şu ana kadar K.Irak'a geçebildi.

YAĞIŞLAR ÇEKİLMEYİ ENGELLİYOR

Çekilmede gelinen son noktayı ise PKK'nın Kandil'deki temsilcisi Murat Karayılan, Sabrı Ok ve Cemil Bayık anlattı.

Hasan Cemal'e konuşan üç isim çekilme konusunda şu açıklamayı yaptı:

8 Mayıs'tan bu yana beş grup geldi. Son günlerde aşırı yağıştan dolayı aksamalar var, gecikme yaşanıyor. Önümüzdeki ay tekrar hızlanır. Bir zaman vermek yanlış... Ama çekilmede ana halka bir - iki ayda biter."

"TÜRK ASKERİ BİZİM DÜŞMANIMIZ DEĞİL"

Röportajda dikkat çeken diğer ayrıntı ise Karayılan'ın, "şu bir gerçek; karşımıza çıkarılan askerler bizim düşmanımız değildir .Yaşanmış olan trajediler bizim irademizin dışında olmuştur." sözleri oldu.

 

Kaynak: T24.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?