banner39

PKK'nın cevabi mektubu: Çekileceğiz

Öcalan'ın yazdığı ikinci mektubu 5 Nisan'da Kandil'e götüren BDP'liler Kandil'in verdiği cevap mektubu ile geri döndü. PKK, "Tarihi sorumluluk Öcalan'da" deyip çekilme kararı aldı

Genel 09.04.2013, 15:41 09.04.2013, 16:40
PKK'nın cevabi mektubu: Çekileceğiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Abdullah Öcalan'ın el yazısı ile yazdığı 2. mektubu 5 Nisan'da Kandil'e götüren BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kandil'in cevap mektubu ile Türkiye'ye döndü. Mektup üzerinde kapsamlı bir tartışma yürüten KCK üst yönetiminin Öcalan'ın "çekilin" talimatı doğrultusunda karar aldığı ileri sürüldü.

Milliyet'ten Namık Durukan'ın haberine göre PKK, "Tarihi sorumluluk Öcalan'da" deyip çekilmeye yeşil ışık yaktı. Kulislerde, Öcalan'la MİT arasındaki görüşmelerde sadece çekilme koşullarının değil, Ortadoğu'daki dengelerin de ele alındığı belirtiliyor.

TEREDDÜTLER DE YAZILDI

Öcalan'ın mektubunu Kandil'e ulaştırdıktan sonra Erbil'de beklemeye başlayan Demirtaş ve Önder, dün Kandil'e çağrıldı. Sabah saatlerinde Kandil'e giden Demirtaş ve Önder, çekilmeye ilişkin son kez örgüt yönetimi ile biraraya geldi. Yapılan görüşme sonrası Demirtaş ve Önder'e, örgütün çekilmeye ilişkin görüşleri aktarıldı ve Öcalan'a ulaştırılması için bir de mektup verildi. Kandil yönetiminin, Öcalan'ın geri çekilmeye ilişkin görüşlerini reddetmediği ancak özellikle orta kademeyi iknada zorlandığı ileri sürülüyor.

Milliyet'in edindiği bilgiye göre, örgüt yönetimi, çerçevesi Öcalan tarafından çizilen çekilme planına uyma kararı aldı. Ancak, İmralı'ya gönderilecek mektupta çekilmeye ilişkin örgütün farklı kesimlerinin tereddüt ve itirazları da yer alıyor.

Özellikle Kandil'in Suriye konusunda güvence verilmesinde ısrarcı olduğu öğrenildi. Murat Karayılan, Sabri Ok gibi isimler bu konuya daha esnek yaklaşırken, Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Mustafa Karasu gibi isimlerin ise, "Taviz verilmemesi, Türkiye'den bu konuda garanti alınmasını" istediği belirtiliyor.

'GÖRELİM, UYGULAYALIM'

Ciddi tereddütlerin başında ise geri çekilme yönteminin geldiği kaydedildi. Kandil'in verilen sözlere karşın gerekli yasal düzenlemelerin yapılmadığı gerekçesiyle geri çekilmenin süreçteki uygulamalar paralelinde yapılması görüşünde olduğu ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?