banner39

PKK'nın Çınar saldırısında üçü bebek 6 kişi öldü

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde Emniyet müdürlüğüne bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Saldırıda çöken binada 5 aylık bir bebek ve yaşları 1 ve 5 olan iki çocuk da hayatını kaybetti.

Genel 14.01.2016, 00:30 14.01.2016, 10:42
PKK'nın Çınar saldırısında üçü bebek 6 kişi öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde, Emniyet Müdürlüğü binasına  PKK'lılar tarafından bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Saldırıda, yanan emniyet binası kullanılamaz hale gelirken lojmanlarda da büyük hasar meydana geldi. Hayatını kaybedenlerin patlama sonucu çöken evdeki Lokman Açıkgöz, Sadık Efe Açıkgöz (5), Ecrin Açıkgöz (1) ve çöken lojmandaki bir kadın ve 5 aylık bir bebek olduğu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, saat 23.45 sularında Emniyet Müdürlüğü binası girişinde bomba yüklü araç infilak ettirilirken, PKK'lılar ardından roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Alınan bilgiye göre çatışma 40 dakika sürdü.

Bombalı aracın şiddetli patlamasında emniyet binası, lojmanlarda büyük hasar meydana gelirken, hemen bitişiğinde bulunan 2 katlı müstakil bir ev de çöktü. Saldırıya emniyette bulunan polislerin karşılık vermesiyle çatışma yaşandı. Çatışma sürerken, ilçeye Diyarbakır'dan polis ve askerler ile ambulanslar, itfaiye ve arama kurtarma ekipleri sevk edildi. 

İlçeye Diyarbakır'dan takviye polis ve asker ile birlikte ambulans, sağlık ve arama kurtarma ekipleri sevk edildi.

Patlamanın ardından güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlarla saldıran teröristlere karşılık verilirken, PKK'lılar bölgeden kaçtı. 

Patlamanın şiddeti çevre mahallelerden de hissedildi. Patlamanın etkisiyle bazı ev ve iş yerlerinde hasar oluşurken, ilçede bazı mahallelerde elektrikler kesildi.

Diyarbakır'daki hastaneler de Çınar'dan gelecek yaralılar için alarma geçirilip, doktorlar göreve çağırıldı. Çınar'daki çatışmalar devam ediyor.

Saldırıda 6 kişinin hayatını kaybettiği, 39 kişinin yaralandığı belirtildi.

Valilikten yapılan açıklamada, dün 23.30 sıralarında Çınar ilçesindeki Emniyet Amirliği hizmet binası ve emniyet lojmanlarının bulunduğu binaya yönelik düzenlenen saldırıda bomba yüklü aracın infilak ettirildiği bildirildi.

6 KİŞİ ÖLDÜ, 39 KİŞİ YARALANDI

Açıklamada, olayın gerçekleşmesinin ardından valilik bünyesinde kriz merkezi oluşturulduğu, ilçeye yeterli sayıda sağlık, itfaiye ve AFAD ekipleri yönlendirildiği, ayrıca takviye olarak çok sayıda jandarma ve polis görevlendirildiği kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Saldırıda lojmanda ikamet eden 2 polis yakını hayatını kaybetmiş, 6’sı polis ve 8’i polis yakını 14 kişi yaralanmıştır. Ayrıca yaşanılan patlamanın etkisiyle lojman yakınındaki bir binada yıkıntı meydana gelmiş, arama kurtarma ekiplerinin bahse konu binada yaptığı çalışmalar neticesinde 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş olarak, 5 vatandaşımız da yaralı olarak enkaz altından çıkarılmıştır. Lojman civarında yer alan binalarda ise toplam 20 vatandaşımız yaralanmıştır. Yaralıların Diyarbakır'daki hastanelerde tedavileri sürüyor.''

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?