banner39

'PKK'ya çocuk satıp parayı paylaştılar'

KCK'nın dün kabul edilen iddianamesinde PKK'ya satılan çocuklar için para alındığı ve paranın tedarikçiler arasında pay edildiği belirtiliyor

Genel 04.04.2012, 09:52 04.04.2012, 09:55
'PKK'ya çocuk satıp parayı paylaştılar'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'da, PKK'nın çatı yapılanması KCK'ya yönelik soruşturmada, 147'si tutuklu 193 sanık hakkında hazırlanan iddianame, İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Sanıklar için 7 buçuk yıldan 111 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede tanık Erkan Yanıt'ın PKK'nın dağ kadrosuna nasıl eleman temin edildiğini anlattığı ifadeleri de yer aldı.

Yenişafak'ın haberine göre Yanıt, BDP ilçe teşkilatlarından ve yakın kültür merkezlerinin dağa eleman çıkarmak için kullanıldığını belirtti. Bu merkezlerde, Kürt kökenli 15-27 yaş grubu gençlerin folklor, tiyatro, saz kursu ve buna benzer etkinlikler ile geliş gidişlerini sağlandığını anlatan Yanıt, şunları söyledi: "Siyasi eğitimlerin en önemlisi Ümraniye BDP İlçe Binası'nın altında bulunan Hevi Kültür Merkezi'dir. İstanbul'dan kırsal alana gönderilen birçok genç bu kültür merkezinde siyasi eğitim alır. Eleman aktarımı yapısı içerisinde faaliyet yürüten şahıslar kırsal alana gönderilen şahıs başına 7 bin lira alırlar. Kırsal alana gönderdikleri şahsın masrafları çıktıktan sonra kalan para şahısların sorumluluk seviyesine göre paylaşılır."

AİLEMİ TEHDİT ETTİLER

Yanıt, 2004 yılında beri Esenler DTP İlçe Binası'nda gidip geldiğini ve mahalle komisyonlarında görev yaptığını söyledi. 2009 yılından beri de, birçok eyleme katıldığını ve molotoflu saldırılar yaptığını anlatan Yanıt, "Korsan eylemlerine zorla katılmasını isteyen İl Yurtsever Demokratik Gençlik Meclisi'nden sorumlu Mahmut Atilla ve diğer üyelerine eylemlere katılmak istemediğimiz söyleyerek karşı çıkıyorduk. Beni ve ailemi tehdit etmeye başladılar. Bu yüzden ben de parti ve gazete dağıtımı ile olan ilişkimi tamamen kestim. Mardin ve Diyarbakır'a kaçtım" dedi.

İddianamede, gizli tanık Haydar ise uzun bir süre PKK içinde Demokratik Yurtsever Gençlik (DYG) ilçe sorumlusu ve BDP teşkilatlarında faaliyet yürüttüğünü söyledi. KCK Türkiye Meclisi'nin İstanbul yapılanmasını anlatan gizli tanık Haydar, "Televizyonda yakalanan çocuk yaştaki çocukların korsan gösteri eylemlerine katıldığını gördüğümde asıl suçlularını bunlar değil KCK/TM içerisinde bu çocuklara eylem talimatı veren ve Kent Meclisleri aracılığı ile örgüte insanları kazandıran isimlerini söylediğim KCK/TM ve Kent Meclisi içerisinde faaliyet yürüten şahıslardır" dedi.

HER AY BDP'DE TOPLANTI

Haydar, KCK'nın makbuz ile esnaftan BDP adına bağış adı altında para topladıklarını ancak bu paranın büyük bir bölümü PKK örgütünün kırsal alanına aktarıldığını dile getirdi. KCK/TM yapılanması içerisinde İstanbul'da faaliyet yürüten mensuplarının her ay İstanbul Beyoğlu'nda bulunan İl BDP binasında toplantı yaptıklarını ifade eden Haydar, üyelerin PKK'nın aldığı karar doğrultusunda katılmak zorunda olduğunu söyledi.

PARALARIN YARISI PKK'YA

İddianamede, KCK adına aidat toplama faaliyetlerine 'kumbara çalışmaları' denildiğini, her ayın 28 ile takip eden ayın 4'ü arası örgütün belirledikleri doğu kökenli ailelerin evlerine giderek aidat kutusu denen kumbarayı bıraktığı belirtildi. O gece ailenin örgütlenmesi ile ilgili propaganda çalışması yapmak, bırakılan aidat kutularından bağış adı altında gelir elde edildiği ifade edilerek, elde edilen gelirin yüzde 40'ının BDP ilçe, yüzde 10'unun İl teşkilatına verildiği, yüzde 50'sinin ise PKK'nın dağ kadrosuna gönderildiği kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?