banner39

Polis, 7 MLKP üyesinin peşinde

Emniyet, eylem hazırlığındaki 7 MLKP üyesinin peşinde

Genel 28.07.2012, 10:09 28.07.2012, 10:15
Polis, 7 MLKP üyesinin peşinde

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

İstanbul Gaziosmanpaşa'da geçtiğimiz hafta Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) üyelerine yönelik operasyon gözleri bu örgüte çevirdi.

Polisle çatışmaya giren ve örgüt üyesi oldukları ileri sürülen Sultan Işıklı yaralı yakalanırken, Hasan Selim Gönen ölmüştü. Bu olayın ardından Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele birimleri, harekete geçti. Örgütün ses getirecek eylemlere girişme ihtimali dikkate alınarak arşivler gözden geçirildi. MLKP'nin deşifre olmayan elemanları belirledi. Aranan bu kişiler arasında Elif K., Ferit M., Bulut Y., Burcu S., Şafak Y., Harika K. ve Seval A. bulunuyor. Listede, geçen hafta polisle çatışmaya giren Işıklı ile Gönen de yer alıyor. Tespitlere göre, aranan 7 kişi halen Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde bulunuyor. Bu kişiler, deşifre olmamak içinde kalabalıklar arasına girmezken, sürekli de kılık değiştiriyor.

Güvenlik birimleri, son operasyonlarla bitme noktasına gelen MLKP'nin yeniden hayat bulma adına sansasyonel eylem peşinde olduğuna dikkat çekiyor. Özellikle örgüt içinde gizliliğe büyük bir önem verildiği ve hücreler arasında bir iletişimin söz konusu olmadığı belirtiliyor. Bu konuda polisle çatışırken yaralı olarak ele geçirilen Sultan Işıklı örnek gösteriliyor. Işıklı'nın Ankara Kumrular saldırısı sonrasında belirlendiği, ancak olayda bağlantısının tespit edilemediği aktarılıyor.

Öte yandan, Terörle Mücadele Daire Başkanlığı, MLKP'nin 1996 ile 2012 yılları arasında gerçekleştirdiği eylemlerin istatistiğini de çıkardı. Buna göre; örgüt yaklaşık 16 yıl içinde İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır başta olmak üzere Türkiye genelinde yaklaşık 100 bombalı eylemin altına imza attı. Bu eylemler arasında özellikle kamu kurum ve kuruluşları dikkat çekiyor. Örgütün eylemleri arasında 4 işyeri basma, 13 gasp ve soygun, 10 defa işyeri kundaklamayla birlikte iki kişinin de öldürülmesi de yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü