banner39

Polis Teşkilatı kriptolu telsize geçiyor

Pilot il seçilen Sakarya'da denenecek "Kriptolu Telsiz" sisteminin başarılı olması halinde, ülke genelinde kullanılması planlanıyor.

Genel 10.05.2012, 05:26 10.05.2012, 05:26
Polis Teşkilatı kriptolu telsize geçiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nce (EGM) yürütülen Sayısal Telsiz Projesi (TETRA) pilot il seçilen Sakarya'da hayata geçirildi.

Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlenen törenle tanıtılan TETRA sistemiyle artık emniyet birimleri kendi aralarında kriptolu görüşme yapabilecek. Bu sayede görüşmeler, ilgisiz kişilerce dinlenemeyecek ve gizlilik taşıyan bilgiler, kötü niyetli yaklaşımlardan korunmuş olacak.

Cihaz takip sistemi bulunan telsizler, dijital harita üzerinden takip edilebilecek, tüm telsizlere resim, video ya da kısa mesaj gönderilebilecek. Bunun yanı sıra TETRA telsizleriyle telefondan da görüşme imkanı sağlanacak.

Pilot il seçilen Sakarya'da denenecek sistemin başarılı olması halinde, ülke genelinde kullanılması planlanıyor.

Törene katılan Emniyet Genel Müdürlüğü Haberleşme Dairesi Başkanı Coşgun Çakar, burada yaptığı konuşmada, sistem sayesinde polis telsizlerinin sivil kişiler tarafından dinlenemeyeceğini anlattı.

EGM'nin kamunun en büyük telsiz kullanıcısı olduğunu ifade eden Çakar, ''Bu proje 10 yıldır gündemimizdeydi. Aşağı, yukarı kamudaki ihtiyacın yüzde 80'i EGM tarafından kullanılıyor. EGM telsiz konusunda kendi altyapısını kurma ve işletme hakkına da sahip. Sadece hizmet satın almıyor, bununla ilgili altyapı da kuruyor'' dedi.

Çakar, TETRA telsiz sistemleriyle ilgili olarak 12 yıldır çalışma yürüttüklerini ve ilk uygulamayı da Sakarya'da gerçekleştirdiklerini aktardı.

TETRA sayesinde telsiz sistemine yalnızca ilgili kişilerin girebileceğine işaret eden Çakar, şöyle devam etti:

''Bizim telsiz yapımız, gazetecisinden tutun da örgüt mensubuna kadar herkes tarafından dinlenebiliyordu. Bu sistemle olumsuz tabloya son vereceğiz. Eskiden eline bir alıcı geçiren herkes, polisi dinleyebiliyordu. Yıllardan beri bu durum devam etmişti, maalesef. Bunun sebebi de bütçe sorunuydu. En son hükümetimizin programına alındı bu telsiz sistemi''

Çakar, yeni sistemin Avrupa Birliği standartlarına uyumlu olduğunu dile getirerek, ''TETRA sistemi, Güneydoğu başta olmak üzere önümüzdeki yıllarda yaygınlaşıp tüm Türkiye'de kullanılacak. Sakarya bu işin laboratuvarı olacak. Yani yaşanan sorunlar burada ortaya çıkacak. Bu sistem sayesinde kriptolu görüşme yapılabilecek. Bu şekilde emniyet mensubu olmayan kişilerin telsiz konuşmalarını duyması engellenecek. Artık içerikten haberdar olmayacaklar. Sistem hem dijital, hem kriptolu. Bununla birlikte dışarıdan birtakım verilerin alınmasına imkan sağlıyor. Ayrıca ekiplerimizin dijital harita üzerinde bulundukları konumu gösteriyor. Bu şekilde sevk ve idare açısından daha hızlı olunacak'' diye konuştu.

AK Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli de projenin pilot bölgesi olması için Sakarya'yı önerdiklerini belirterek, önerilerinin kabul gördüğünü anlattı.

Yapılan konuşmaların ardından Sakarya Valisi Mustafa Büyük, ilk anonsu yaparak TETRA sistemlerinin tüm emniyet teşkilatına hayırlı olmasını diledi.

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?