banner39

Polise plastik mermi

Polis, Haziran 2012'den itibaren izinsiz gösteri ve yürüyüşlere plastik mermiyle müdahale edecek

Genel 09.04.2012, 07:18 09.04.2012, 09:32
Polise plastik mermi

PKK'nın provoke ettiği gösterilerde kullanmak üzere 5 bin adet plastik mermi siparişi verildiği öğrenildi. Mermiler, 2010'da alınan ve seri biber gazı atabilen 2 bin dolarlık FN 303 tüfeklerinde kullanılacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) yaşanan Nevruz olayları sonrasında aldığı kararla toplumsal gösterileri terör eylemine çeviren grupları dağıtmak ve durdurmak için plastik mermi kullanma kararı aldı. Haziran 2012'de kullanılması planlanan plastik mermilerin ilk etapta 5 bin tane alınmasına karar verildi. Plastik mermiler Ocak 2010 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Çevik Kuvvet ekiplerine seri gaz atışı sağlanması için aldığı FN 303 tipi silahlarda kullanılacak.

FN303 tipi silahın attığı plastik mermi Emniyet Genel Müdürlüğü'nün envanterinde ilk defa yer alacak. FN 303 tipi silahlar seri biber gazı, boyalı mermi ve plastik mermi atabiliyor. Çevik kuvvet artık 2 yıldır kullandığı FN 303 tipisilahları bundan sonra terör gösterisine dönüştürülen eylemlerde plastik mermi atmak için kullanabilecek. 

Toplumsal olayların yoğun yaşandığı 30 ilin çevik kuvvet ekiplerine gönderilen Amerikan yapımı ve hava basıncı ile çalışan FN 303 model 'plastik mermi atar' silahların tanesi yaklaşık 2 bin dolar. 100 metre menzile sahip ve 50 metre tesirli mesafesi olan silahın mermisi aynı zamanda boya maddesi de içeriyor. Boya özelliği gözaltı konusunda polisin elini de güçlendiriyor. Kullanım esnasında yüz özellikle de göz çevresine dikkat edilmesi gerekiyor. Plastik mermi, gösterileri yasa dışı eyleme çevrilmesini engellemek için 150 ülke tarafından kullanılıyor.

Mermi vücuda çarpınca patlayarak dağılıyor. Göstericilerarasındaki silahlı, bombalı ve molotoflu kişilerin yakalanmasında, etkisiz hale getirilmesinde dünyada kullanılan en etkili yöntem plastik mermi ile müdahale. Merminin içinde çekirdek olmadığı ve kauçuktan yapıldığı için kişiye zarar vermiyor. Fakat mermi baş, göz ve kulak gibi hassas organlara isabet ettiği zaman ağır yaralanmalara yol açabiliyor. Merminin öldürücü etkisi yok. İsabet mesafesine göre vücutta geçici morluk ve yaralanma meydana getirebiliyor.

Kaynak: Yeni Şafak

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü