Predator gelmedi, ANKA silahlanıyor!

Türkiye, ABD'den isteyip de bir türlü alamadığı predatorların yerine kendi üretimi olan ANKA'yı silahlandırmayı planlıyor

Predator gelmedi, ANKA silahlanıyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'den silahlı Predator alımları çıkmaza girince Türkiye kendi ürettiği ANKA'yı silahlandırıyor. Star'ın iddiasına göre Savunma Sanayi İcra Komitesi, ilgili şirketlerle bu konuda sözleşme imzalanmasına karar verdi.

Suriye'nin Türk jetini düşürmesinin ardından önemi bir kez daha gündeme gelen 4 milyar dolarlık Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi'nde yine karar çıkmadı.

Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde aday şirketlerle görüşmelere devam edilmesi kararı alındı. Komite, yerli insansız hava aracı ANKA'nın daha uzun menzil ve yük taşıma kapasitesine sahip Turbo-Prop Motorlu versiyonunun ön tasarım faaliyetleri için TUSAŞ firması ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi. Bu da, ANKA'nın silahlandırılması için verilmiş bir karar. Türkiye uzun süredir silahlı insansız hava aracı ihtiyacı üzerinde duruyordu. Başbakan Erdoğan, ABD ziyaretlerinde silahlı predator alımı talebini iletmiş, ancak bu talep, Senato kararı gerektiği için bugüne kadar yanıtsız kalmıştı. İcra Komitesi'nin bu kararı da, Türkiye'nin yerli predator üretmek üzere çalışmalara start verdiği şeklinde yorumlandı. Yerli insansız hava aracı ANKA'nın yeni versiyonuna Cirit gibi yerli silahların monte edilmesi bekleniyor.

UYDU FIRLATMA MERKEZİ DE KURULACAK

Türkiye'nin uzaydan daha fazla istifade edebilmesi maksadıyla uydu fırlatma merkezi kurulumu projesinin başlatılmasının da kararlaştırıldığı Savunma Sanayi İcra Kurulu toplantısında ayrıca, Deniz Kuvvetleri için İkmal Sahil Güvenlik Botları'nın modernizasyonu, denizaltı dalış simülatörü, Yavuz sınıfı fırkateynlere Milli Elektronik Harp Sistemi geliştirilmesi için de ilgili firmalarla sözleşme imzalanması kararları da alındı.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2012, 15:05
banner53
YORUM EKLE

banner39