banner39

Predatorlar 37 dakika görüntü aldı

Uludere'de yerli Heronlar tarafından yapılan ilk tespitten 3 saat sonra bölgeye gelen ABD Predatorların 37 dakika görüntü aldığı, operasyon kararının ardından da bölgeden ayrıldığı öğrenildi

Genel 19.05.2012, 01:33 19.05.2012, 09:52
Predatorlar 37 dakika görüntü aldı

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

NTV, Uludere'de 34 vatandaşın hayatını kaybettiği olayın ayrıntılarına ulaştığını iddia etti. Uludere'de 34 sivil vatandaşın hayatını kaybettiği hava operasyonunda Amerikan Predator uçaklarının rolüne ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı.

Amerikan insansız hava araçlarının olay gecesi bölgede 37 dakika süreyle keşif yaptıkları, hava harekatı kararı alınınca uçuş emniyeti açısından bölgeden uzaklaştırıldıkları öğrenildi.

NTV'nin iddiasına göre, operasyon günü, kimliği belirsiz kişilerin Türkiye topraklarına geçiş yapmak üzere olduğu tespiti ilk olarak Heronlar tarafından yapıldı.

O sırada Kandil bölgesinde bir başka keşif görevi için bulunan Amerikan Predator uçakları, ilk tespitten 3 saat 4 dakika sonra grubun Irak içlerine kaçabileceği endişesiyle bölgeye çağrıldı.

Amerikan uçakları operasyon bölgesi üzerinde sadece 37 dakika kaldı. Hava harekatı kararı verilince de uçuş emniyetini tehlikeye atmamak için predatörlerin bölgeden ayrılmaları istendi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?