Putin, G20 Zirvesi'nde yalnızlaştırıldı

Avustralya'da düzenlenen G20 Zirvesi Ukrayna krizinin gölgesinde kalırken, bazı liderler Rusya'yı sert şekilde eleştirdi

Putin, G20 Zirvesi'nde yalnızlaştırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupalı liderler, Avustralya'daki G20 Zirvesi'ne katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in üzerindeki baskıyı artırarak, Moskova'yı Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı gruplara yardımı kesmeye çağırdı.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy Brisbane'de basın mensuplarına hitaben ''Yaptırımlar da dahil mümkün olan her diplomatik aracı kullanacağız. Rusya silah ve asker akışını mutlaka kesmeli'' şeklinde konuştu. Rompuy AB dışişleri bakanlarının 17 Kasım'da muhtemel yaptırımları değerlendirmek üzere bir araya geleceğini de ifade etti.

ELİNİZİ SIKIYORUM AMA...

Kanada Başbakanı sözcüsü ise, Kanada Başbakanı Stephen Harper'ın Vladimir Putin'in elini sıkacağı sırada ''Elinizi sıkıyorum ama size söyleyecek tek bir şeyim var. Ukrayna'dan çıkmanız gerekiyor'' dediğini aktardı. Sözcüye göre Putin bu çağrıya olumsuz bir karşılık verirken, Rusya'dan konu ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Diğer taraftan ABD Başkanı Barack Obama Queensland Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada Rusya'nın Ukrayna'daki saldırganlığının dünya için bir tehdit oluşturduğunu ve Malezya uçağının düşürülmesinin dünyayı dehşete düşürdüğünü ifade etti.

Ukrayna krizinin, büyüme ve istihdamı artırmayı hedefleyen G20 Zirvesi'ni gölgede bırakabileceği ifade ediliyor. Daha önce Rusya'yı Malezya uçağını düşüren silahı ayrılıkçılara vermekle suçlayan ev sahibi Avustralya Başbakanı Tony Abbott bugün lidere hitap etti. Putin'in konuşma sırasında odanın öbür ucunda oturması da dikkatlerden kaçmadı. Bu durum Putin'in ABD Başkanı Obama ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile merkezde oturduğu Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği zirvesini akıllara getirdi.

Abbott Obama, Şi ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile öğle yemeğinde basına fotoğraf verirken, Putin Brezilya Başkanı Rousseff ile oturdu.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2014, 14:38
banner53
YORUM EKLE

banner39