banner15

Putin'den Akkuyu nükleer santraline onay

Rusya Başbakanı Putin ve hükümet üyeleri Mersin Akkuyu'ya inşa edilmesi için hazırlanan anlaşmayı imzaladı.

Putin'den Akkuyu nükleer santraline onay

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve hükümet üyeleri Mersin Akkuyu'ya inşa edilecek nükleer santralle ilgili uluslararası anlaşmayı imzalayarak parlamentonun alt kanadı Duma'ya gönderdi. Temmuz ayında TBMM'de kabul edilen anlaşmanın, Rusya parlamentosundan da geçerek Ekim ayı içinde yasalaşması bekleniyor.

Rusya Başbakanlık internet sayfasında yer alan bilgilere göre 9 Eylül'de imzaya açılan "Türkiye ile Rusya Arasında Akkuyu'da Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma" ya Putin 24 Eylül'de imza koydu ve ilgili yasa teklifi Duma'nın genel kurul gündemine alındı. Rusya'nın atom enerjisi şirketi (Rosatom)'un alım garantisi ile inşa edeceği nükleer santral için Putin, "Türkiye'de kurulacak ilk nükleer santral anlaşması Rus enerji şirketleri açısından büyük başarı" değerlendirmesinde bulunmuştu.Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in 12 Mayıs'ta gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde sağlanan anlaşmaya göre Akkuyu'da kurulacak nükleer santralin inşa ve işletim hakkı tamamı ile Rusya'ya ait olacak. Önümüzdeki dönemde Rusya çoğunluk hissesi kendisinde kalmak şartı ile ortak alabilecek. Rusya'nın toplam 4,8 GW kapasitesinde dört ayrı üniteden oluşacak nükleer santral için 20 milyar dolar yatırım yapması bekleniyor.Rusya adında Rusya Federasyonu Devlet Atom Enerjisi Kuruluşu (Rosatom), Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın taraf olduğu anlaşmaya göre, Rusya tarafının onay sürecinin tamamlanmasının ardından 3 ay içinde proje şirketinin kurulması için çalışmaları başlatması gerekiyor.

TÜRKİYE KARIN YÜZDE 20'SİNE ORTAK OLACAK

TBMM'de onaylanan anlaşma metnine göre proje şirketi, elektrik satın alma anlaşmasının sona ermesinin ardından nükleer güç santralının her bir ünitesi için işletmeye girişten 15 yıl sonra net karın yüzde 20'sini Türkiye'ye verecek. Bu ödeme, santralın ömrü boyunca devam edecek. Proje şirketi, ilk 7 yılda 1. üniteyi devreye sokacak. Şirket daha sonra art arda birer yıl aralıklarla 2, 3 ve 4. üniteleri ticari işletmeye alacak. Türkiye, nükleer güç santrali yapılacak sahayı, mevcut alt yapısıyla birlikte bedelsiz olarak, santralın söküm sürecinin sonuna kadar proje şirketine tahsis edecek.

ELEKTRİK ALIM GARANTİSİ

Anlaşmada alım garantisi ile ilgili de şu bilgiler yer alıyor:"Proje şirketi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan (EPDK) elektrik üretimi lisansı almasından sonraki 30 gün içinde, 4 ünite için sabit miktarlı elektriğin alınması amacıyla Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ) ile elektrik satın alma anlaşması imzalayacak.TETAŞ, proje şirketinden santralde üretilmesi planlanan elektriğin ünite 1, ünite 2 için yüzde 70'ine ve ünite 3, ünite 4 için yüzde 30'una karşılık gelen sabit miktarlarını, her bir güç ünitesinin ticari işletmeye alınma tarihinden itibaren 15 yıl boyunca KDV hariç 12,35 ABD senti/kWh fiyattan satın almayı garanti edecek."

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2010, 15:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48