banner39

PYD: Bizden Türkiye'ye ateş edilmez

Kuzey Irak'taki Kürtlerin toplantısına kabul edilmeyen Suriye'deki PYD'nin temsilcisi, kendilerinden taraf Türkiye'ye ateş açılmayacağını söyledi

Genel 03.08.2012, 16:08 03.08.2012, 16:33
PYD: Bizden Türkiye'ye ateş edilmez

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Kuzey Irak'ta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı toplantıda alınan kararları ile konuşulanların kendi tezleri olduğunu savundu.

PYD'nin kabul edilmediği toplantıda konuşulanları kendilerinin de kabul ettiğini belirten Müslim, Türkiye'ye karşı hiçbir art niyetlerinin olmadığını söyledi.

CNNTürk'nün Ahu Özyurt'a konuşan Müslim, Suriye'de Esad rejiminin devrileceğini inançlarının zayıf olduğunu belirterek şunları söyledi:

- Bu durum bir oldubitti değildir. Biz halkımızı yıllardır bu duruma hazırlıyoruz. Halk komiteleri kurduk, kendimizi günün birinde yönetebilecek şekilde hazırlık yaptık. Yoksa bu iş bir günde olabilecek birşey değildir. Bizim yapmak istediğimizi kimse başka taraflara çekmesin. Attığımız adımlar Türkiye'ye hiçbir şekilde karşı değildir. Hiç de olmayacaktır.

- Bizi Esad'la savaşmadığımız için suçlayanlar durumu bilmiyor, yıllarca en büyük acıları biz çektik. Zindanlarda şehitler verdik. Hele de Türkiye ile imzalanan Adana mutabakatından sonra çok büyük kayıplar verdik. Bizim Esad rejiminin işbirlikçisi olmamız mümkün değildir. Ama gelinen noktada çok acı çektik ve sadece birileri istiyor diye savaşmayacağız. Bizim mücadelemiz bizim için ve bizim istediğimiz şekilde olacak.

- Baştan beni bu kavgada barışçı çözüm arıyoruz. Biz halkımızı buna göre hazırladık. Kendimizi korumak için bir takım tedbirler aldık. Afrin ve Kobani'de başladı bu önce. Bu insanlar buranın insanları. Buranın çocukları. Onlar başka yerden gelmediler. Ev bark çoluk çocuk sahibi insanlar. Av tüfekleri ile köylerini koruyorlar.

- Size garanti veririm ki silahlı milis güçler ya da emniyet güçlerinden Türkiye'ye yönelik bir kurşun bile sıkılmayacaktır. Biz onları öyle yetiştirmedik. Türkiye korkusu ve nefreti ile büyütmedik. Birlikte yaşamak istiyoruz. Bunu niye yapalım? Ama Türk yöneticiler de Kürt fobisinden kurtulsunlar. Biz buradayız.

- Esad rejimi sandığınızdan daha uzun süre dayanabilir. Ve eğer yıkılırsa da bütün Suriye'yi beraberinde götürecektir.

 

banner53
Yorumlar (1)
hasan 9 yıl önce
salih müslüm sen zalim ve kafir esadın emir kulu olduğun açık esad yıkılmaası zor ve hepsini beraber gütürecek sözün tek yeterlidir kendi kendini ele veriyorsun bu esad için yeterli bir propoğanda allah dilerde taşlar yerinde oturur sen dünya istikbarı ve kafir esad ve işbirlikçileri istemesede
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?