banner39

PYD'yle ilgili ABD'li elçiden başka, sözcüden başka ses

ABD Büyükelçisi Bass, ülkesinin PYD'nin Suriye'de kontrolü altında bulunan bölgeleri birleştiren bir güç olmasını desteklemediğini söylerken Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby ise PYD'nin IŞİD'e karşı savaşan en etkili grup olduğunu söyledi

Genel 15.01.2016, 10:24 15.01.2016, 11:22
PYD'yle ilgili ABD'li elçiden başka, sözcüden başka ses

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, ülkesinin PYD veya YPG'nin, sınırın bu bölgesinden IŞİD'i çıkartan, söz konusu bölgelerdeki Arap toplumları yerinden eden ve bu çerçevede orta ve kuzeydoğu Suriye'de kontrolü altında bulunan bölgeleri birleştiren bir güç olmasını desteklemediğini söyledi.

Sabah Gazetesi'ne konuşan Bass, Suriye sınırındaki gelişmeler ve Fethullah Gülen ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Bass, Türkiye'nin Başika ile ilgili askeri varlığı ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

"IŞİD'le mücadeleyi desteklemek adına ABD, Türkiye ve koalisyonun diğer üyelerinin Irak'taki tüm faaliyetlerin Irak hükümetiyle tam koordinasyon ve mutabakat içinde yürütülmesi gerektiğine inanıyor. Başika'daki eğitim faaliyetleri hususunda geçtiğimiz yıl bu faaliyetleri başlatan iki hükümetin üzerinde anlaştığı görev tanımıyla ilgili Ankara ile Bağdat arasında birtakım farklı görüşlerin olduğu görülüyor."

Gülen'in iadesi ile ilgili konuşan Bass bu konuda şunları söyledi:

"ABD'de hem ulusal hem de eyalet bazında birbirinden ayrı ve eşit konumda üç erkimiz var. Gülen hakkında ABD'de açılacak her türlü dava ya da Türkiye'nin ABD'den talep edebileceği her türlü resmi yasal işlem, Adalet Bakanlığımız ve ilgili ABD mahkemelerince, sunulan kanıtlara bakılarak ve ABD yasalarının muhtemel ihlali doğrultusunda değerlendirilerek dikkatli şekilde incelenecektir."

ABD'nin Gülen grubunun faaliyetlerinin terör olarak görüp görmediği sorusuna ise Bass "Bizlere, politika hususları bağlamında, Gülen'in ABD'de terör olarak nitelendirilecek faaliyetlerde bulunduğuna dair kanıtlar sunulmuş değil" cevabını verdi.

ABD DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜNDEN PYD'YE ÖVGÜ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, YPG’nin içinde PKK'lılar olup olmadığına ilişkin, “YPG içindeki herkesin kimlik kartı bende yok, ancak onlar IŞİD'e karşı savaşan en etkili Kürt savaşçılar” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Kirby’ye toplantıda, ABD'nin IŞİD'e karşı mücadelede açık destek verdiği, PYD’nin askeri kanadı YPG içinde PKK’lıalr olup olmadığı soruldu.

Kirby, “YPG içindeki herkesin kimlik kartı bende yok, ancak onlar IŞİD'e karşı savaşan en etkili Kürt savaşçılar. Onları da elimizden geldiğince destekleyeceğiz. Bu yeni bir şey değil" cevabını verdi.

Kirby, “PKK yabancı bir terör örgütüdür. Bu konuda bizim duruşumuzda bir değişiklik yok. IŞİD'e karşı etkili olarak mücadele eden Kürtler var. Bölge için, Suriye ve Irak için çok kötü olan IŞİD'e karşı Kürtler’in mücadelesini desteklemeyi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?