'Rabia işareti' dergi kapaklarında...

İrfan Mektebi ve Genç dergileri Eylül sayısında Rabia işaretini ve Mısır darbesini kapağa taşıdı...

'Rabia işareti' dergi kapaklarında...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gençlere yönelik yayınlanan aylık Genç ve İrfan Mektebi dergileri Eylül'de Rabia işaretiyle okuyucularını selamladı. Rabia işaretinin ve Mısır'da darbeye karşı direnişin kapağa taşındığı her iki dergide darbe karşıtlarına karşı düzenlenen katliamlara geniş yer veriliyor.

GENÇ DERGİSİ

Rabia işaretinin kapağa taşındığı dergide "Başımız dimdik!" spotu kullanılıyor. Dergide Mısır darbesi ve direnişi ile ilgili olarak Genel yayın Danışmanı Mehmet Lütfi Arslan ve Rabia Gülcan Kardaş'ın yazıları yer alıyor.

Eylül sayısında ayrıca Arap Baharı ile ilgili olarak Gazeteci Taha Kılınç ile yapılan geniş bir röportaj yer alıyor. Bu ayki sayıda yer alan diğer röportajlar ise Gazeteci Kübra Gümüşay, senarist Necati Şahin ve Radyo Erkam Genel yayın Yönetmeni Selahaddin kocaaslan ile yapılmış.

Dergide ayrıca Afrika'ya giden 40 kişilik Genç Gönüllüler ekibinin bölgedeki izlenimlerine geniş bir şekilde yer veriliyor.

Bu ayki sayıda dikkat çeken diğer yazılar ise, Ayşegül Genç, Süleyman Ragıp Yazıcılar, Mehmet Dinç, Sinan Özgenç ve Halit Yasir Özoğul imzasını taıyor.

Ayrıca Halil İbrahim Kurucan okuyuculardan gelen fotoğrafları, Metin Karabaşoğlu ise yazıları değerlendirerek yorumluyor.

İRFAN MEKTEBİ

Cihangir İşbilir yönetiminde yayınlanan İrfan Mektebi Dergisi bu ay kapağına Rabia işaretini taşıyor. İşbilir kapak yazısında İslam dünyasının yeni bir döneme girdiğini belirterek, yaşanana son olayların ümmet şuurunu gittikçe güçlendirdiğinin altını çiziyor.

Eğitimci yazar M. Zakir Çetin, Lisan-ı Hal ile Nasihat başlıklı yazısında nasihatin etkili olması için söyleyen kişinin davranışlarının önemli olduğunu belirterek, insanlara sözle değil fiil ile nasihat edilmesi gerektiğini hatırlatıyor.

Eğitimci Ayşe Nur Yiğiter, "Hafızlığın Yaşı Yok" başlıklı makalesinde, Asr-ı Saadet'ten bu yana, dört yaşında hafızlık yapanlar gibi, 60-70 yaşında yapanlarında mevcut olduğunu hatırlatarak, hafızlığın sabır ve çalışmaya bağlı olduğunu hatırlatıyor.

"En Güzel İsimler" başlıklı yazısıyla D. Yusuf Bahadır Deren, Allah'ı hakkıyla bilmenin Esma'ül Hüsna bilgisinden geçtiğini ifade ederek, bütün İslam alimlerinin bu görüşü benimsediğini hatırlatıyor.

Eğitimci yazar Zafer Zengin, "Kainatın Nurdan İşçileri Melekler" başlıklı yazısında "Şuurun varlığı meleklerin varlığını gerektirir" diyerek, bütün dini inançların meleklere bakışı irdeleniyor.

Yazar Oğuz Düzgün, "Risale-i Nur Işığında Bir Müfredat Önerisi" başlıklı yazısında, Bediüzzaman'ın Medresetü'z Zehra eğitim modeline değinerek, o bağlamda bir çalışma metodu öneriyor.

İslam Medeniyeti sayfasında bu ay Mustafa Yılmaz, mihrap geleneğini ele alarak, cami ve mescitlerin farklı mihrap biçimlerini okuyucuyla buluşturuyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2013, 21:38
banner53
YORUM EKLE

banner39