Ramazan'da zam değil ucuzluk olacak

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, Ramazan ayında gıda fiyatlarında zam yapılmayacağını aksine bazi ürünlerin fiyatlarında düşüş görüldüğünü belirtti

Ramazan'da zam değil ucuzluk olacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, hammadde fiyatları artışına rağmen sanayicinin Ramazan ayında zam yapmayacaklarını söyledi.

Ramazan öncesinde gıda piyasalarındaki son gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda basın mensuplarıyla bir araya gelen Kopuz, Ramazan ayına denk gelecek bir zam beklemediklerini, aksine geçen yıla oranla bazı gıda ürünlerinin fiyatlarında düşüş olduğunu belirtti.

Her Ramazan'da gıda ürünlerine zam konusunun gündeme getirildiğini anımsatan Kopuz, ''Global ölçekte ham madde fiyatlarında yaşanan önemli ölçüdeki artışa karşın, sanayici olarak gıda ve içecek ürünlerine zam yapmadık, kimsenin de fırsatçılık yapmasına izin vermeyeceğiz'' dedi.

Ramazan öncesi fiyat hareketlerinin normal seviyelerde kaldığını söyleyen Kopuz, ''İklim şartlarında ve rekoltede çok büyük ve beklenmedik değişiklikler olmadığı takdirde önümüzdeki aylarda da fiyatların normal seyretmesini bekliyoruz'' dedi.

KUMANYA PAZARI

Her Ramazan'da yüz binlerce gıda kumanyası hazırlandığını ve buradaki ek ticaret hacminin bu yıl da 3-4 milyar lira aralığında gerçekleşmesini beklediklerini söyleyen Kopuz, ''Farklı çeşitliliğe ve ebatlara sahip kumanyalar her bütçeye göre hazırlanıyor ve çoğu vatandaş kumanyaları ikram amaçlı alıyor. Anadolu'da kumanya paketleri önemini korurken, metropollerde trend hediye çeklerine dönüyor'' dedi.

Tüketiciyi kumanyalarla ilgili uyaran ve merdiven altı diye tabir edilen açıkta satılan, nerede üretildiği belli olmayan, üzerinde üretim izni olmayan ürünlerin satışı ve tüketimi konusuna dikkati çeken Kopuz, ''Gıda güvenliğini tehdit eden bu durumun önüne ancak bilinçli tercihler yaparak geçebiliriz, bu halk sağlığının korunması ve kayıt dışı ile mücadele etmek adına son derece önemlidir. Halkımızın ambalajlı, gıda güvenliği kriterleriyle üretilmiş ve onay almış işletmelerin gıdalarını tercih etmeleri, hem kayıt dışının önlenmesi hem de halk sağlığının korunması açısından önem arz etmektedir'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 15:11
banner53
YORUM EKLE

banner39