banner39

Ramazan'la gelen kitap fuarları

Ramazan'da kurulan kitap fuarları, oruç iklimine ayrı bir güzellik katıyor. İstanbul ve Ankara'da iki büyük kitap fuarı ziyaretçilerini bekliyor

Genel 28.07.2012, 13:17 28.07.2012, 13:56
Ramazan'la gelen kitap fuarları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Her Ramazan ayında yapılığı için artık geleneksel hale gelen kitap fuarları bu yıl da kapılarını ziyaretçilere açtı. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından organize edilen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı bu yıl 31. kez kapılarını açtı. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından her yıl Ramazan ayında Ankara'da Kocatepe Camii avlusunda, İstanbul'da ise Beyazıt Meydanı'nda yapılıyor.

İSTANBUL

Türkiye Diyanet Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ'nin birlikte düzenlediği "31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı", Ramazan'da İstanbullular'ı Beyazıt Meydanı'nda ağırlıyor. 

Türkiye Diyanet Vakfı İstanbul Yayınevi Müdürü, Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı Genel Koordinatörü Osman Sarıköse, fuarla ilgili olarak şunları dile getirdi: 

"Bütün bir yıl boyunca kitap listelerini hazırlayarak fuarın başlamasını sabırsızlıkla bekleyen, hatta bunun için yakın şehirlerden kalkıp gelen ziyaretçilerimiz var. Türkiye Diyanet Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Kültür AŞ, bu ihtiyacı karşılamak ve her geçen yıl daha iyi bir hizmet verebilmek için Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı aracılığı ile tüm imkanlarını seferber ediyor. Yayıncılarımız da her geçen yıl daha fazla ilgi gösteriyor." 

Fuar çerçevesinde Türkiye Diyanet Vakfı bünyesindeki Vakıf Fuarcılık'ın Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) ile geçen yıl başlattığı ''Ramazan Sohbetleri'' bu yıl da devam edecek.

Beyazıt Camisi'nin yanına kurulacak çadırda her gün 18.00'de başlayacak Ramazan Sohbetleri'nde İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, Nevzat Bayhan, Prof. Dr. Nazif Gürdoğan ve Beşir Ayvazoğlu'nun da konuk olacağı 26 program gerçekleştirilecek. 

ANKARA

Türkiye Diyanet Vakfı'nın Ankara Kocatepe Camii'nde organize ettiği kitap fuarına ise 53 stantta 65 yayınevi katılıyor. 

Kültür etkinlikleri kapsamında bu yıl Ankara'daki fuarda yer atan ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın hizmetlerini içeren "Fotoğraflarla 7 Kıtada İnsanlığın Hizmetinde" fotoğraf sergisi ile kardeşlik ve paylaşma temalı ayet ve hadislerden oluşan "Tefekkür Yolu" adlı bir sergi de kitap dostları tarafından ziyaret edilebilecek.

14 Ağustos'a kadar açık kalacak olan İstanbul ve Ankara'daki fuarlar, 11.00-24.00 saatleri arası kitapseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1983 yılında Ankara'da başlatılan fuar, 1984 yılından itibaren İstanbul Sultanahmet Camisi avlusunda, son 2 yıldır da Beyazıt Meydanı'nda kuruluyor. 

Türkiye Diyanet Vakfı, kitap fuarının daha önce Dini Yayınlar Fuarı olan ismini bu yıl Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı olarak değiştirdi. 

Türkiye Diyanet Vakfı'nın gerçekleştirdiği fuarların dışında, İstanbul'da Eyüp (Feshane Bahçesi) ve Esenler Kültür Merkezi'nde de kitap fuarları yapılacak.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?