banner39

Rasim Cinisli'den yakın döneme tanıklık

Türkiye'nin son elli yılındaki birçok sivil toplum kuruluşunda emeği bulunan fikir, siyaset ve sanat adamı Rasim Cinisli, Babıali Sohbetleri'nde hatıralarını anlattı

Genel 22.06.2012, 16:53 22.06.2012, 17:07
Rasim Cinisli'den yakın döneme tanıklık

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin son 50 yıldaki fikir, sanat ve siyaset olaylarına tanık olan, bir çok sivil toplum kuruluşunda emeği bulunan Rasim Cinisli, "Bâbıâli Sohbetleri"nde hatıralarını anlattı.

ESKADER'in düzenlediği "Bâbıâli Sohbetleri" Timaş Kitapkahve'de gerçekleşti. Açılış konuşmasını ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım yaptı.

Programı yöneten Hüseyin Sarıkoç Rasim Cinisli ile uzun yıllara dayanan bir tanışıklığı olduğunu belirterek, müşterek dostlarından ve dava adamlarından şöyle bahsetti:

''Tevfik İleri'nin MTTB Başkanlığı'ndan bir hayli sonra, 27 Mayıs 1960 Darbesi akabinde gelişen öğrenci hareketleri içinde tanınan, Milliyetçileri MTTB'de bir araya getiren ve başkanlığını yapan bir şahsiyet olarak, o dönemle ilgili okumalarımda kendilerini tanıdım. Daha sonra kendisi ile merhum Ömer Öztürkmen vasıtasıyla tanıştım."

Hüseyin Sarıkoç ise takdim konuşmasında şunları söyledi:

Rasim Cinisli'nin, Milletvekili olarak TBMM'ne verdiği 'Kanun' teklifi ile Hanedanın erkek mensuplarının tekrar Türkiye'ye gelmelerinin sağlanması hususunda çok büyük gayretleri olmuştur.''

Rasim Cinisli, dinleyicileri selamlayarak konuşmasına başladı ve şöyle devam etti:

"Bizim mücadelelerimiz okul yıllarında başladı. 27 Mayıs Darbesi, öğrenci olaylarını tetiklemiştir. Türkiye tarihinin en başarılı siyasi devresidir Demokratik Parti Dönemi.''

Cinisli, sohbet toplantısının ilerleyen bölümünde konuşmasına, "Türkiye'de muhalefet kurumu gelişmemiştir." dedikten sonra şunları söyledi:

"Muhalefet her şeye itiraz etmek değildir. Muhalefet denetlemektir. Demokrat Parti Türkiye'ye gerçek anlamda, çoğunluğun katıldığı demokrasiyi benimsetmiştir ve öncüsü olmuştur. Zaten ülkemiz ellili yıllar öncesi, at nalını bile dışarıdan alıyordu. Avrupa 'Siz bizim sebze bahçemiz olun.' diye söylemiştir. Hatta köylerimizin simgesi 'çarık ve kağnı' idi. Elliden sonra çok büyük sanayi hamleleri oldu. Ama ülkemizin gelişmesini istemeyen mihraklar bunların önüne geçmek için 27 Mayıs Darbesini gerçekleştirdi.''

"HALK DEMOKRAT PARTİ'YE SAHİP ÇIKTI"

Demokrat Parti zamanında vatandaşa seçme ve seçilme hakkının verildiğine dikkat çeken Cinisli, "Bugün bile var mı bu hak, tartışılır. O zamanlar ocak kaydı vardı, ocak bucak teşkilâtları vardı. Köylerden alınan fikirler, mahalleye, oradan ile ve en üst makama kadar ulaşırdı. Sanayi hamlesi başlatıldı, Demokrat Parti öncesi, iki bin olan traktör sayısı, daha sonra kırk iki bine ulaşmıştır, varın hesabını siz yapın..." dedi.

"Köylümüz ve Anadolu insanı Demokrasiyi çok iyi kullanmıştır. Ama bizi mimlediler 'gerici yobaz' diye bizi mimlediler. Üniversitelerde bunların sıkıntılarını yaşadık. Hatta bir keresinde darbeden sonra arkadaşlarla okul çıkış kapısında bir eylem yaptık. Diğer görüşten arkadaşlarla çatıştık, bizi alıp Rektörün odasına götürdüler. Artık biz kesin olarak okuldan kovulduk diye düşünüyoruz. Odada Faruk Güventürk Paşa da vardı. Beni Erzurum'da okulda oynadığımız "Köroğlu" oyunundan tanıyordu, zaten hanımı da Erzurumluymuş. Beni tanıdı Paşa ve, "Sen de mi Dadaş?" dedi bana. "Evet, ben de" dedim. "Atalarımızın mezar taşlarında Moskofların kan izleri duruyor daha." dedim. Arkadaşlar şaşırdı, kesin kovulduk gözüyle bakarken Paşa biraz sukut etti ve "Kaybolun gözümün önünden, sizi bir daha böyle olaylarda görmeyeyim!"

Biz şaşırmıştık nasıl çıktığımızı bilmiyorum oradan. Bu olay benim hayatımın dönüm noktalarından biriydi. Ondan sonra arkadaşların arasında, lider oldum."

ZOR GÜNDE YİĞİTLER MEYDANA ÇIKAR

Rasim Cinisli toplantının sonuna doğru şu hatıralarını nakletti.

"Bizim en güzel çalışmalarımızdan biri MTTB'yi kurmamız olmuştur, öğrenci sorunlarına eğilip pek çok problem çözülmüştür. O dönemler de bizi 'gerici ve yobaz' diye profesörler sınıfta bırakıyordu. Hatta bir keresinde arkadaşımıza profesör "Gerici misin, görücü müsün ?"diye soru sorarak moralini bozmuştu. Bundan sonra çok canım sıkıldı ve Ali Fuat Başgil Hoca'ya gittim ve aynen yaşananları söyledim: Başgil, "Evladım ne yapalım, ne dersin?" Ben o sinirle, "Hocam siz de aynısını onlara yapın!" diye cevap verdim. Ali Fuat Başgil, "Bizim ne farkımız kalır o zaman onlardan?" dedi.

Rasim Cinisli, Menderes ailesini tanımaktan çok mutlu olduğunu, bunun yanında cenazelerde mümkün mertebe bulunduğunu bunun bir vatandaşlık görevi olduğunu, gelen soru üzerine söyledi ve dinleyicilerden gelen sorularla toplantı sona erdi.

RASİM CİNİSLİ KİMDİR?

Rasim Cinisli, 1939 yılında Erzurum'un Aşkale kazasına bağlı Cinis köyünde doğdu. 1958-1959 ders yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitimine başladı. 18 Mart 1965'te Bursa'da yapılan Milli Türk Talebe Birliği kongresinde genel başkan seçildi. 1969 genel seçimlerinde Adalet Partisi listesinden Erzurum Milletvekili seçildi. 1971'de kurulan Demokratik Parti'nin kurucuları arasında bulundu ve DP Genel İdari Kurul üyeliği yaptı. 1973 genel seçimlerinde Demokratik Parti'den yine Erzurum Milletvekili olarak TBMM'de görev yaptı. 1994'te Doğru Yol Partisi İstanbul İl Başkanlığı yaptı.

1960'lı yıllarda Milliyetçiler Derneği üyesi, yine aynı yıllarda Aydınlar Kulübü (Şimdiki Aydınlar Ocağı) üyesi, Ötüken Yayınevi'nin kurucularından, Türk Folklor Kurumu kurucularından, Türk Edebiyatı Vakfı üyesi, Uyuşturucu ile Mücadele Derneği kurucularından ve Türkiye Azarbaycan Dostluk Derneği üyesidir.

 

Yorumlar (1)
Mevlüt Cinislioğlu Erzurum 3 yıl önce
Teşekkür ediyorum bu yayın için âlah rahmet eylesin rasim amcama
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?