banner15

Rasim Özdenören ölüm yıldönümünde kardeşini yazdı

Rasim Özdenören, ikiz kardeşinin vefatının yıldönümünde yazdığı yazıda onun değerinin anlaşılamadığını söyledi

Rasim Özdenören ölüm yıldönümünde kardeşini yazdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yazar ve düşünür Rasim Özdenören, 11 yıl önce bugün vefat eden ikiz kardeşi Alaeddin Özdenören'i yazdı.

Yeni Şafak'taki köşesini bugün ikiz kardeşine ayıran Özdenören, onun büyük bir nes,ir ustası ve şair olduğunu belirterek bu nitelendirmeleri kardeşi olduğu için değil, gerçekten hak ettiği için yaptığını yazdı.

Kardeşi Alaeddin'in ömrünün acı ve kızgın bir yalnızlık içinde geçtiğini ifade eden Rasim Özdenören, başına gelen talihsizlikleri şu ifadelerle anlattı:

"Hayatı nerdeyse bir talihsizlikler mahşeriydi...

İftiraya uğradı, tekmelendi, nice talihsizlikler yaşadı...

Yazık ki, bu talihsizlikleri önlemek elimden gelmedi. Daha orta ikide okurken uğradığı iftiradan (bir öğretmenin evini taşladığı iftirasına uğradı) onu kurtaramadım. Olayı, failin itiraf edeceğini umarak ben üstlenmek istedim, fakat okul disipliniyle ilgili hocaları inandıramadım. Asıl fail de, Alaeddin'in bir hafta okuldan tart edilme cezasına çarptırıldığını gördüğü halde, mertlik yapıp da 'olayın faili benim' diyemedi."

KÜÇÜK KEREM'İN ACISINI HEP YAŞADI

Alaeddin Özdenören'in dokuz yaşındayken bir otomobil kazasında kaybettiği oğlu Kerem'e de değinen Rasim Özdenören, minik Kerem'in vefatından sonra ikizindeki değişimden bahsetti:

"Dokuz yaşındaki oğlu Kerem'in bir otomobil kazasında ölümü hayatını allak bullak etti. Yırtıcı, iflah olmaz bir acılar girdabına düştü...

Bu oğulcuk için terennüm edilen şiirleri Türkçe'nin belki de en hazin, en lirik parçaları olarak edebiyat tarihimizde anılacaktır."

İkizi hakkında en çok yandığı hususlardan birisinin kıymetinin hâlâ anlaşılamamış olması hali olduğunu belirten Rasim Özdenören, yüzlerce, belki binlerce yazısının gazete ve dergi köşelerinde toplanıp kitaplaştırılmayı beklediğini söyledi. Özdenören, "O yazılar çekildikleri yalnızlık köşelerinden gün yüzüne çıkarılırsa Türk edebiyatı en nadide metinlerini ebediyen selamlama fırsatını yakalayacaktır." ifadelerini kullandı.

Alaeddin Özdenören'in  'Güneş Donanması' ve 'Yalnızlık Gide Gide' adlarıyla çıkan şiir kitapları daha sonra Hece Yayınları tarafından 'Bütün Şiirler' adı altında tek kitapta toplandı. Aynı yayınevi vefatından sonra düz yazılarından oluşan Açılı-Yorum başlıklı bir kitabını da yayınladı.

KEREM'İN ÇANTASI

Alaeddin Özdenören küçük oğlu Kerem'in ardından "Kerem'in çantası" başlıklı bir şiir yazmıştı:

Senin çantanın oğlum
Bir gözünde gülücüklerin vardı
Ağlayan çocukların yanaklarına yapıştırırdın
Bir gözünde defterin vardı
Ki her yaprağında
Yıldız gibi çırpınırdı minik kalbin.
Bir gözünde üzüntülerin vardı
Saklardın.
Bir gözüne de kuşlar yuva yapmıştı.
Kulpundansa Keremcik
Kedercikler sızardı.
Çantan ne ağır çantaydı.

RASİM ÖZDENÖREN'İN KARDEŞİNİN VEFAT YILDÖNÜMÜNDE YAZDIĞI YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2014, 11:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48