banner39

Rauf Denktaş'tan Erbakan yorumu

Eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Bizi kurtaran Barış Harekatı kararının mimarı olarak Necmettin Erbakan, tarihimizde ve gönlümüzde var olmaya devam edecektir" dedi.

Genel 05.03.2011, 11:41 05.03.2011, 11:41
Rauf Denktaş'tan Erbakan yorumu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Bizi kurtaran Barış Harekatı kararının mimarı olarak Necmettin Erbakan, tarihimizde ve gönlümüzde var olmaya devam edecektir" dedi.

Milli Görüş Lideri Erbakan'ın KKTC halkı tarafından çok sevilen ve sayılan bir devlet adamı olduğunu söyleyen Rauf Denktaş,  "Rahmetle andığımız Prof. Dr. Necmettin Erbakan, vizyonu olan, cesaretli, hoşgörü sahibi bir dost, Kıbrıs davasına yürekten inanmış bir liderdi" ifadelerini kullandı.

Milli Gazete'ye yaptığı açıklamada Rauf Denktaş, "Ecevit-Erbakan hükümetinin Barış Harekatı için ABD'ye rağmen aldığı milli karar olmasaydı, bugün Kıbrıs'ta tek bir Türk kalmamış olacaktı. Kıbrıs, 13. Yunan adası olarak Türkiye'nin denizlere açık bir ülke olmasını (rahmetli Fahri Korutürk'ün sık sık dile getirdiği gibi) engelleyecek, Türkiye'nin güvenliğini tehdit edecekti "dedi.

Erbakan'ın Kıbrıs'ın ekonomik kalkınması için çok güzel projeleri olduğunu hatırlatan KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş şunları söyledi: "Eğer Necmettin Erbakan görevde kalmış olsaydı, KKTC'nin ekonomik sıkıntıları olmazdı. Zira Erbakan'ın buradaki ekonomik kalkınmamız için çok güzel projeleri bulunuyordu."

"Kıbrıs'ta yaşanan son gelişmelere" ilişkin sorumuza Denktaş, "Mitinge davet, bir önceki mitinge gölge düşüren kendini bilmezlerin meydana getirdikleri zararı bertaraf ederek, Rum'a ve dünyaya Kıbrıs Türkleri, milli bayrakları ile devletlerine, egemenliklerine ve Türkiye'ye olan bağlarına sahip çıktıklarını göstermek mitingi oldu. 28 Ocak mitingindeki kendini bilmezlerin Türkiye karşıtı pankartları bu kez ellerinden alındı, ancak basın bunları (sanki mitinge de varmışlar gibi) göstermiş oldu. Halbuki Türk ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrakları ile donanmış bu mitingden çıkarılacak tek sonuç devletine ve Anavatanına sahip çıkan güçlü bir Türklüğün var olduğu olmalıdır. Rum basını, bu mitingi de, kendi "adamlarının" gözü ile görmeyi tercih etmiştir. Gerçekleri görüp değerlendirseler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin varlığı, egemenliğimiz ve Türkiye'nin garantörlüğü olmaksızın, kalıcı bir anlaşma yapılmayacağını onlar da göreceklerdir" şeklinde karşılık verdi.

 

 

Kaynak: Milli Gazete

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?