banner39

Referandum, milli gelirde artışa neden olacak

Referandumun sadece siyasi açıdan değil, ekonomi açıdan da önemli sonuçları olduğu belirtildi.

Genel 17.09.2010, 02:10 17.09.2010, 02:10
Referandum, milli gelirde artışa neden olacak


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Atatürk Üniversitesi (AÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) İşletme Bölümü Öğ retim Üyesi Prof. Dr. Turan Öndeş, Anayasa değişikliğiyle Türkiye'de daha ileri demokrasiye geçilecek kapıların aralanmış olduğunu bildirerek, "gelişen demokrasimizle kişi başına düşen milli gelir de artış gösterecektir"

Öndeş, yaptığı açıklamada, gelişmekte olan ülkelerde siyasi ve ekonomik istikrarın, başarı açısından çok önemli bir konu olduğunu anımsatarak, dolayısıyla referandumun sadece siyasi açıdan değil, ekonomi açıdan da önemli sonuçları olduğunu ifade etti.

Konunun uzmanının da uzmanı olmayan kişilerin de referandum süreci sonrası ekonomi üzerine çeşitli yorumlar yaptığını anlatan Öndeş, "İşin düşündürücü tarafı, bilen de bilmeyen de konuşuyor. Kimileri de kendi siyasi gözlüğünden olayı anlama(ma)ya çalıştığı için de yanlış yorumluyor. Anayasa değişikliğiyle Türkiye'de daha ileri demokrasiye geçilecek kapıların aralanmış olup, gelişen demokrasimizle kişi başına düşen milli gelir de artış göstereceği beklenmektedir" dedi.

Referandum haftasında ve devamında Borsanın üstüste rekor kırmasının da ekonomik bir barometre olarak olumlu gelişimin ekonomide rol alanlar tarafından onaylandığını gösterdiğini belirten Öndeş, referandumun "evet"le sonuçlanmasının hem hükümetin pozisyonuna olumlu katkı yaptığını hem de para ve sermaye piyasalarını da destekleyen bir süreci ortaya koyduğunu vurguladı.

Referandum sonucunun, ekonomi dünyasında düşük faiz ve düşük oranlı enflasyon ortamının devam edeceği beklentisini de güçlendirdiğine dikkati çeken Öndeş, şunları kaydetti:

"Referandum sonucu Türkiye'nin kredi notuna olumlu etkisi olacağı muhakkaktır. Referandum sonucu Türkiye'nin güvenle yatırım yapılabilir ülkeler seviyesine ulaşmasında da gelişime vesile olacaktır. Referandum sonucunda 'evet' oylarının yüzde 58 gibi yüksek bir oranda çıkmış olmasının Tü rkiye'de güven ve istikrar ortamı açısından önemlidir. Sandıktan çıkan 'evet'le Anayasal değişikliğin kabul edilmesinin yanı sıra, siyasi ve ekonomik istikrarın da devam edeceği sonucu çıkmıştır. Yatırımcılar daha uzun vadede yatırım yapma seçeneklerini değerlendirmelidirler."

AÜ İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vedat Kaya da, referandumun her ne kadar siyasi bir oylama olmasa da yüzde 58 "evet" oyunun orta vadede, ülkede siyasal ve buna paralel olarak da ekonomik istikrarın devam edeceği şeklinde yorumlanacağını söyledi.

Siyasal ve ekonomik istikrarın bir arada olacağı bu süreçte, belirsizliklerin azalacağını, geleceğe dönük beklentilerin müspet olacağını vurgulayan Kaya, "Referandum sürecinin başlangıcından itibaren ekonomide her hangi bir menfi dalgalanmanın olmayışı ve 14 Eylülde açıklanan ikinci çeyrek büyüme rakamları (yüzde 10,3), aslında piyasaların, referandumun 'evet' sonucunu çok önceden öngördükleri, bu sonucu fiyatladıkları ve bu sonuca göre yatırım kararı verdiklerinin önemli işaretleridir" şeklinde konuştu.

Bundan sonra hem finans piyasaları, hem de reel piyasalar açısından orta ve uzun vadeli yatırım kararlarının alınabileceği bir döneme girileceğini söyleyen Kaya, kriz döneminde durdurulan veya ertelenen tüketim ve üretimin bir süredir başladığını, şimdi artış eğiliminde devam edeceğini vurguladı.

2010-2012 Orta Vadeli Planda (OVP) 2010 yılı için öngörülen y üzde 3,5 büyümeden çok daya yüksek (makul bir tahminle yüzde 6-7) bir büyüme oranı gerçekleştirileceğini ifade eden Kaya, konuşmasını söyle sürdürdü :

"Referandum sürecinin ardından büyüyen ekonomiyle birlikte yeni istihdam alanları yaratılacaktır. İşsizlik azalmaya devam edecektir. Ekonomik canlanmanın enflasyon üzerinde hedeften sapma yönünde bir baskı yapması beklenebilir. Ancak uluslararası ve ulusal şartlar yılın son çeyreğinde enflasyonun hedeflerle uyumlu olacağına işaret etmektedir. Diğer taraftan ekonomik canlanma cari açığımızın artmasını netice verecektir. Referandum sonucunun ülkemizi AB sürecinde güçlü kılması nispetinde, cari açık belirli bir oranda doğrudan yatırımlarla finanse edilebilecektir. Finans piyasalar açısından bakıldığında da ülkede sağlanan istikrar ve güvene bağlı olarak, yabancı sermaye girişi (doğrudan yatırımlar dahil) hızlanacaktır."

Doç. Dr. Kaya, faizler yatay seyrini belirli bir süre daha koruyacağını, enflasyon hedefinin yakalanmasına bağlı olarak bir faiz indirimi dönemi dahi beklenebileceğini sözlerine ekledi.

AÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. Mehmet Suphi Orhan da referandumun ardından ekonomide çok önemli gelişmelerin kaydediliğini, bunun bir başlangıç olduğunu ve artık Türkiye'nin ekonomisinin gelişerek devam edeceğini ifade etti.
 
 
 

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?