banner15

Rehinelerin hepsi evlerine ulaştı

PKK'nın bıraktığı kamu görevlileri memleketlerine gönderildi. Yaklaşık 1,5 yıldır evlerinden uzakta olan rehinelerin kimini sürpriz, kimini ise acı haber bekliyordu

Rehinelerin hepsi evlerine ulaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK tarafından kaçırılan 8 kamu görevlisi, Habur Sınır Kapısı'ndan geçerek Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra geldikleri Diyarbakır'dan memleketlerine gönderildi.

Şırnak'ın Silopi ilçesinden helikopterle Diyarbakır'a getirilen kamu görevlileri uçak ve karayoluyla memleketlerine gönderildi. Er Hadi Gizli Viranşehir'e, Uzman Çavuş Ramazan Başaran Mardin'in Derik ilçesine, er Reşat Çeçan Şanlıurfa, Uzman Çavuş Kemal Ekinci Gaziantep'e yanlarında birer korumayla karayoluyla gönderildi. Kaymakam adayı Kenan Erenoğlu ile polis memuru Nadir Özgen ise uçakla Ankara'ya gönderildi. Astsubay Abdullah Söpçeler ise İstanbul'a uçakla gönderildi, oradan da Kırklareli'ne geçeceği öğrenildi.

O YOKKEN ANNESİ ÖLDÜ

PKK'nın 9 Temmuz 2011 tarihinde Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yol keserek kaçırdığı Amasyalı Uzman Çavuş Zihni Koç (36), serbest bırakılmasının ardından baba evine döndü. Koç'un rehine kaldığı süre içinde annesinin öldüğü öğrenildi.

Koç, dün saat 20.45 uçağı ile Diyarbakır'dan Ankara'ya geldi. Koç'u Esenboğa Havalimanı'nda ailesi ve yakınları büyük bir coşkuyla karşıladı. Koç ve ailesi, kendilerine özel tahsis edilen minibüse binerek Amasya'ya geldi. İl merkezine bağlı Karaali köyüne getirilen Zihni Koç'u köylüler sevinçle karşıladı.

Aylardır torununa kavuşmayı bekleyen babaanne Narin Koç (82) ile akrabası Emine Koç, Zihni Koç'a sevdikleri yemekleri hazırladı. Baba Veysel Koç, gazetecilere yaptığı açıklamada, oğluna kavuşmanın sevincini yaşadıklarını belirterek, "Oğlumun sağlıklı ve sıhhatli gelmesinden gayet memnunum. Bu barış sürecine destek veren tüm milletimizden Allah razı olsun. Barış görüşmelerini sonuna kadar destekliyoruz. Şu an yaşadığım acılar kadar mutluyum" dedi. Uzman Çavuş Zihni Koç ise açıklamada bulunmadı.

POLİS MEMURU ÖZGEN AİLESİNE KAVUŞTU

Polis memuru Nadir Özgen, Diyarbakır'dan uçakla İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na, oradan da karayoluyla ailesinin yaşadığı Aydın'ın Söke ilçesi Bağarası beldesine geçti.

Diyarbakır'dan kalkan uçakla İzmir'e gelen polis memuru Nadir Özgen'i Adnan Menderes Havalimanı'nda Aydın Vali Yardımcısı Muhsin Çatmadım ile Söke Kaymakamı Mehmet Demirezer karşıladı. Özgen daha sonra Vali Yardımcısı Çatmadım ve Kaymakam Demirezer'le birlikte ailesinin yaşadığı Söke'nin Bağarası beldesine ulaştı.

Özgen'in içinde bulunduğu minibüsün evinin bulunduğu sokağa geldiğini fark eden ailesi, yakınları ve komşuları onu alkışlarla karşıladı. Özçgen'in annesi Müşerref Özgen oğlunu araçta görür görmez sevinç çığlıkları atarak, "'Yavrum, canım ciğerim, kokusu güzel çocuğum'' diyerek oğluna sarıldı.

Gazetecilerin sorusu üzerine konuşan Nadir Özgen, ailesine kavuştuğundan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, ''Yaklaşık 19 ay uzak kaldım. Bu sürede dünyayı ve insanları daha iyi öğrenme fırsatım oldu. Özgürlüğün kıymetini öğrendim. Çok önemli güzel bir şey, çok mutluyum'' diye konuştu. Nadir Özgen'in babası Hidayet Özgen ise ''Dünyaya yeniden gelmiş gibi olduk, çok mutluyuz'' dedi.

Baba ocağına gelen polis memuru Nadir Özgen, ailesi ve yakınlarıyla hasret giderdikten sonra 19 aydır uzak kaldığı annesinin yemeklerini tattı. Anne Müşerref Özgen, 19 aydır hasret kaldığı oğluna kendi elleriyle yemek yedirdi.

ER BAŞARAN KURBANLARLA KARŞILANDI

8 kamu görevlisinden Mardinli er Ramazan Başaran, Derik ilçesine bağlı Derinsu köyündeki baba ocağına ulaştı.

Habur Sınır Kapısı'ndan helikopterle gittiği Diyarbakır'dan Mardin'in Derik ilçesine hareket eden Başaran'ı ilçe girişinde Derik Kaymakamı Ahmet Demirci ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Haluk Saygılı karşıladı. Kaymakam Demirci ve Binbaşı Saygılı ile konvoy eşliğinde köye gelen er Başaran için evinin önünde kurban kesildi. Başaran, kendisini evde bekleyen aile fertlerine tek tek sarılarak hasret giderdi.

Kaymakam Demirci, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Yaklaşık 7 ay önce alınan Ramazan Başaran'ı sağ salim ailesine teslim ettik. Herkesin gözü aydın. İnşallah bir daha öyle bir şey başımıza gelmez. Ramazan da gayet sağlıklı, moral ve motivasyonu yerinde. Bundan sonra kendisine ailesi ile huzurlu bir yaşam diliyoruz'' dedi.

Er Başaran da ailesine kavuşmanın anlatılamaz bir duygu olduğunu belirtti. Biraz yol yorgunluğu olduğunu belirten Başaran, ''Aileme kavuştuğum için çok mutluyum. Hasret gideriyorum. Çok güzel bir duygu anlatılamaz ancak yaşanır'' diye konuştu. Baba Osman Başaran, oğlunun serbest kalmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, ''Ramazan'ı görünce çok mutlu oldum. Allah onlardan razı olsun. Biz barış ve huzur istiyoruz. Yeter, analar ağlamasın. 'Barış, barış, barış' diyorum'' şeklinde konuştu. Anne Besi Başaran da çocuğuna kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını anlatarak, ''Ben bugünü gördüm. Ramazan eve geldi. Allah benim yüzümü nasıl güldürdüyse herkesin yüzünü de güldürsün. İnşallah barış olur. Hiçbir anne ağlamasın, Allah'tan tek isteğim odur. Çok mutluyum. İnşallah tüm anneler de çocuklarına kavuşur ve böyle sevinir'' ifadelerini kullandı.

ER SÖPÇELER'İ KAYMAKAM KARŞILADI

PKK tarafından serbest bırakılan Astsubay Başçavuş Abdullah Söpçeler ailesi ile birlikte İstanbul'a geldi.

Söpçeler, ailesi ile birlikte Diyarbakır'dan İstanbul'a uçak ile geldi. Atatürk Havalimanı VİP girişinden Kırklareli Vali Yardımcısı ve Babaeski Kaymakamı tarafından karşılanan Abdullah Söpçeler, Atatürk Havalimanı'nda kendisini bekleyen minibüse binerek karayolu ile memleketi Kırklareli'ne yola çıktı.

O YOKKEN KIZI DOĞDU

Uzman Çavuş Kemal Ekinci de, Gaziantep'te baba ocağında yakınlarına kavuştu. Ekinci, hiç görmediği 1 buçuk yaşındaki kızı Bahar'ı ilk kez kucağına aldı.

Yaklaşık 19 ay önce PKK tarafından kaçırılan ve bu sabah serbest bırakılan Gaziantepli Uzman Çavuş Kemal Ekinci'nin evinde büyük sevinç yaşandı. 1 Ekim 2011 tarihinde görev yaptığı Şırnak'ta evinin önünden PKK tarafından kaçırılan Uzman Çavuş Ekinci'nin serbest bırakılması ailesini sevince boğdu. Davul zurna eşliğinde karşılanan Ekinci, "En büyük asker bizim asker" sloganları eşliğinde omuzlarda taşındı.

Diyarbakır'dan beraber geldiği babası Ömer, annesi Nezihe, eşi Dilek Ekinci ve hiç görmediği 1 buçuk yaşındaki kızı Bahar ile evinde hasret gideren Ekinci, gazetecilerin sorularını cevapsız bıraktı. Baba Ömer Ekinci ise çok yorgun olduklarını ve dinlenmek istediklerini belirterek ''Hamdolsun Allah'a. Bütün emeği geçen arkadaşlara, bütün devlet görevlilerine teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun.'' dedi.

Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan ise ''Allah bu mutluluğu doya doya yaşamayı nasip etsin. Annesine kavuştu, evladına kavuştu, işine kavuştu. Allah razı olsun. Güzel bir gündü ama yorucu bir gündü.'' diye konuştu.

Anne Nezihe Ekinci ise oğullarına kavuştukları için çok mutlu olduklarını ifade etti.

KAYMAKAM ADAYI DA EVİNE KAVUŞTU

PKK tarafından kaçırılan ve serbest bırakılan kamu görevlilerinden kaymakam adayı Kenan Erenoğlu baba ocağına geldi.

Erenoğlu, Ankara'ya indikten 45 dakika sonra, Sincan'da bulunan ailesinin evine konvoy eşliğinde geldi. Kalabalık bir grup tarafından Türk bayrakları ile karşılanan Erenoğlu için tezahüratlar yapıldı, bir de kurban kesildi. Erenoğlu'nu kaymakam arkadaşları da yalnız bırakmadı. Havaalanında arkadaşlarını karşılayan kamu görevlileri, Erenoğlu'nu evine kadar getirip baba ocağına teslim etti.

Baba Mustafa Erenoğlu, çok sevinçli olduklarını belirterek, "Oğluma kavuşmamı sağlayanlara teşekkür ediyorum." diye konuştu.

ER ÇAÇAN ZILGITLARLA KARŞILANDI

Konvoy eşliğinde Diyarbakır'dan karayolu ile Şanlıurfa'ya gelen Çeçan ve beraberindekiler önce 20. Zırhlı Tuğay Komutanlığı'na uğradı, ardından Hayati Harrani Mahallesindeki evine geçti. Burada büyük bir kalabalık tarafından karşılanan er Reşat Çeçan'ın annesinin sevinçten bitkin düştüğü ve konuşmakta zorlandığı görülürken dedesi sevinçten fenalık geçirdi. Asker Çeçan'a sarılan yakınları gözyaşlarına hakim olmadı.

Zılgıt ve gözyaşlarının birbirine karıştığı kavuşmada barış vurgusu yapıldı. Baba Cemal Çeçan 'anaların gözyaşları akmasın' diyerek kanın durmasını istedi. Baba Cemal Çeçan: "Bugün çok mutluyuz, çok sevinçliyiz. Hepimizin gözü aydın. İnşallah bundan sonra böyle şeylerle karşılaşmayacağız. Artık cenazeleri beklemeyeceğiz barış süreci. Ben analara sesleniyorum, bacılarıma sesleniyorum. Asker anası, polis anası, dağdaki gerilla anası hepsine sesleniyorum. Bu süreç içerisinde herkes bize destek çıksın. Bize değilde Türkiye'ye, insanlarımıza destek çıksın, bu sürece herkes el atsın. Artık bu süreçte barış olsun, artık cenazeler gelmesin, analar ağlamasın, artık analar ağlaya gözler kalmadı, ciğerler kalmadı. Teşekkür ediyorum."

Asker Reşat Çeçan ise "Ben bir şey demiyorum. Asker olduğumuz için konuşmak istemiyorum." dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2013, 11:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35