Reklam SMS'lerinin faturası aboneye kesilmeyecek

GSM şirketlerinin reklam amaçlı aramalarda müşteriye ulaşılamaması durumunda bırakılacak sesli mesajlar için ücret alınamayacak

Reklam SMS'lerinin faturası aboneye kesilmeyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tüketici hak ve menfaatlerinin korunması ve tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi amacıyla, GSM şirketlerinin reklam, kampanya ve tanıtım amaçlı aramalarında abonelere ulaşılamaması ve birinci madde kapsamında sesli mesaj bırakılması halinde, söz konusu mesajlar ücretlendirilmeyecek.

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) Tüketici Hakları Dairesi Başkanlığı'nın hazırladığı rapor karara bağlandı. Buna göre, sesli mesajla reklam ve tanıtım yapan firmalar, mesaj bedelini ödeyecek. BTK'dan yapılan açıklamada, "5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu'nun 4, 6, 12, 47, 48 ve 49'uncu maddeleri ile Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği'nin 5 ve 6'ncı maddeleri başta olmak üzere ilgili diğer mevzuat hükümleri kapsamında, aboneler ulaşılamadıkları veya meşgul oldukları durumlarda kendilerine sesli mesaj bırakılmasını sağlayan sesli mesaj hizmetlerinde bazı kararlar alındı. Tüketici hak ve menfaatlerinin korunması ve tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesini teminen, işletmeciler tarafından çeşitli iletişim vasıtaları ile kendisi veya üçüncü firmalarca reklam, kampanya veya tanıtım amaçlı abonelerin aranmaları durumunda, külfeti tüketicilerin üzerinde bırakılacak şekilde reklam, kampanya ve tanıtımların abonelere sesli mesaj olarak bırakılmaması karara bağlandı. Mevcut durumda reklam, kampanya ve tanıtım amaçlı aramalarda abonelere ulaşılamaması ve birinci madde kapsamında sesli mesaj bırakılması halinde, söz konusu mesajların ücretlendirilmemesi gerekmektedir. İşletmecilerin, birinci madde kapsamında sistemlerinde gerekli olabilecek çalışmaları 1 ocak 2014 tarihine kadar tamamlaması hususlarına karar verilmiştir." denildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2013, 10:34
banner53
YORUM EKLE

banner39