banner39

Reklamda 6 punto kurnazlığı kalkıyor

Başbakanlık'a gönderilen yeni tebliğ ile ilan ve reklamlardaki alt yazıların reklam boyutunda olması şartı getiriliyor.

Genel 12.03.2011, 06:44 12.03.2011, 06:44
Reklamda 6 punto kurnazlığı kalkıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 
 
Sanayi Bakanlığı, reklam ve ilanlarda tüketiciyi yanıltan 'dipnot ve alt yazı' kurnazlığına neşter vuruyor. Bakanlık, tüketicileri yanıltmaya ve aldatmaya yönelik reklamların önüne geçmek için yeni bir tebliğ hazırladı.

Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlık'a gönderilen yeni tebliğ ile ilan ve reklamlardaki alt yazıların reklam boyutunda olması şartı getiriliyor. Ayrıca dipnot ve alt yazılar, anlaşılır bir şekilde reklam ana metninin içinde de olacak.

Böylece tüketici, karar vermekte yardımcı olan bilgileri kaçırmayacak. Bu yazılar artık tüketicinin göreceği bir şekilde, büyük puntolarla gösterilmek zorunda olacak. İlanlardaki dipnotlarda kullanılan yazı boyutu, en az 'Arial 8 punto' olacak.

Dipnot ve alt yazılar, ana vaadi açmak, netleştirmek veya istisnaları iletmek için kullanılabilecek. Ancak asgari düzeyde tutulması zorunlu olacak.

Örneğin bir mağaza tarafından düzenlenen kampanyada '10 katını ödüyoruz' ana vaadine yer verdikten sonra, bu vaadin istisnaları veya kampanya detayları dipnotta ve altyazıda belirtilecek. Ancak ana vaadin istisnası niteliğindeki ifadeler, asgari düzeyde tutulacak.

Ayrıca bu istisnaların, ilanın sağladığı avantajları tamamıyla ya da büyük ölçüde ortadan kaldıracak nitelikte olmaması ve ana vaatle uyumsuzluk içermemesi gerekecek.

Bir reklamda, yapılan tüm alışverişlerde belli bir miktar hediye paranın verileceği vaat ediliyorsa, reklamın alt yazısında; hediye para verilebilmesi için belli bir miktarda alışveriş yapılması ve hediye edilen paranın sadece belli bir yerde yapılan alışverişlerde kullanılabileceği gibi ana vaatle çelişen ek koşullar öne sürülemeyecek.

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?