banner39

Ressamların tablo savaşı mahkemede bitti

Ressam İsmail Acar ile meslektaşı Metin Asağ arasında üç senedir süren çalıntı tablo davası sonuçlandı, Acar, Asağ’a 10 bin TL manevi tazminat ödeyecek

Genel 26.10.2014, 15:02 26.10.2014, 15:02
Ressamların tablo savaşı mahkemede bitti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ressam İsmail Acar ile meslektaşı Metin Asağ arasındaki tablo polemiği, mahkemenin verdiği kararla yeni bir boyuta taşındı. Tabloda esinlenme olmadığına karar verilmesi üzerine Asağ, hırsızlıkla suçlandığı gerekçesiyle Acar’ı dava etmişti. Bu nedenle Acar, Asağ’a 10 bin TL manevi tazminat ödeyecek.

2011 yılında, İBB Uluslararası Lale Festivali kapsamında Ressam Metin Asağ, "Ottoman Tulip" temalı resim sergisi öncesi Ressam İsmail Acar hakkında dava açmıştı.

Yaklaşık 3 yıldır süren dava 11. celsede karara bağlandı. Ressam Metin Asağ, davacı olduğu ressam İsmail Acar tarafından yapılan haksız itham ve saldırıların tespiti ve maddi, manevi tazminat talebi üzerine açtığı 100 bin TL'lik tazminat davasında haklı bulundu. Mahkeme, Acar'ın, 10.000 TL’lik manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Bu karar hakkında açıklamalarda bulunan Metin Asağ şunları söyledi:

“İstanbul Fikri ve Sınai Hukuk Mahkemesi’nde 2011 yılında açtığımız dava, bugün nihayetlenmiştir. Bu, benim açımdan çok büyük başarıyla sonuçlanmış bir davadır İstanbul (2) Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, Türk hukuk sistemimize geçecek çok önemli bir kararla, Ülkemizde bir ilke imza atmıştır. Bugüne kadar resim sanatı adına açılmış hiçbir dava bu kadar net sonuçlanmamıştır .Bu karar bundan sonra oluşabilecek hukuksuzluklara örnek olacaktır, sonucu benim açımdan maddi değerinden ziyade İsmail Acar'ın hukuksuzluğunun tespiti, eserin bana ait olduğunun mahkemece kanıtlanması benim için çok anlamlıdır, kararı veren sayın mahkeme hakimine ve emeği geçen herkese teşekkür ederim."

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?