banner15

Restore edilen Kabe örtüsü sergilenmeye başladı

Yavuz Sultan Selim tarafından Ulu Camii'ye hediye edilen yaklaşık 500 yıllık Kabe kapı örtüsü, lazerli restorasyonun ardından tarihi camide oluşturulan iklimlendirmeli özel bir vitrinde sergilenmeye başladı

Restore edilen Kabe örtüsü sergilenmeye başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'ın fethiyle elde edilen kutsal emanetlerle İstanbul'a getirildikten sonra Yavuz Sultan Selim tarafından Ulu Camii'ye hediye edilen yaklaşık 500 yıllık Kabe kapı örtüsü, lazerli restorasyonun ardından tarihi camide oluşturulan iklimlendirmeli özel bir vitrinde sergilenmeye başladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kurduğu konservasyon merkezinde 2013'ün Nisan ayında bakıma alınan ve lazer ışınlarıyla el değmeden 6 ay süren restorasyondan geçirilen Kabe'nin kapı örtüsü, yüzyılların yorgunluğunu üzerinden attı.

Restorasyonu geçen yılın Aralık ayında tamamlanan Kabe örtüsü, Ulu Camii içinde yapılan özel iklimlendirmeli vitrinde sergilenmeye başladı. Sergilemeyle ilgili bir ekibin çalıştığı Kabe kapı örtüsü eski yerine kavuşmuş oldu.

Ulu Camii'deki yeni yerinde sergilenen Kabe kapı örtüsüne yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösterdi. Örtünün önünde dua eden ve namaz kılan vatandaşlar yetkililerden bilgiler aldı ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 21:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48