Robodoktorlar artık Kürtçe de konuşuyor

Birbirlerinin dillerini bilmeyen hasta ile doktor arasında iletişimi sağlayan Robodoktorlara Kürtçe de eklendi

Robodoktorlar artık Kürtçe de konuşuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mersin Üniversitesi'nde uzmanlar, hastalarla iletişim kuran robotlar geliştirdi. Şu ana kadar birçok dilde hizmet veren robotlara geçtiğimiz günlerde Kürtçe de eklendi.

Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan Çuvalcıoğlu ile Araştırma Görevlisi Sinem Yılmaz'ın birlikte yürüttüğü Robodoktor Projesi'nde muayene olmak isteyen hastaların, internet üzerinden doğru polikliniğe ve uzman doktora yönlendirilmesi amaçlandı.

Robodoktor, yapay zeka teknolojisi ve bulanık mantık kullanarak hastaları sesli olarak sorgulayabilen, karar verebilen, yanlış verilen bazı bilgilere rağmen doğru karar verebilen bir robot. Dokunmatik veya sesli olarak çalışan bu sisteme Türkçe ve işaret dilinin yanı sıra Kürtçe yüklendi.

Sistemde sadece Kürtçe konuşan hastalar değil, Kürtçe bilmeyen doktorlar da bu hastalarıyla rahat iletişim kurabilecek. Hasta mahremiyetinin bozulmaması adına önemli bir gelişme olan Robodoktor sistemine Kürtçe de eklendi.

Robodoktor sistemi, hastaları sesli olarak sorguluyor. Yanlış verilen bazı bilgilere rağmen doğru karar verebiliyor. Farklı diller arasında çeviriler yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 09:54
banner53
YORUM EKLE

banner39