RTÜK'ten iddialara yalanlama

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, herhangi bir şirketin ölçüm faaliyetinin durdurulmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

RTÜK'ten iddialara yalanlama

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), herhangi bir şirketin ölçüm faaliyetinin durdurulmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, internet üzerinden yayın yapan bazı haber sitelerinde yer alan ve Sabit Ölçme Değerlendirme Bilişim ve Tic. A.Ş.’nin (SBT) izlenme ölçüm faaliyetlerinin RTÜK tarafından durdurulduğuna ilişkin haberler üzerine açıklamada bulunulmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

İzlenme ve dinlenme ölçümleriyle ilgili hususların 17 Ekim 2012 tarihli ve 28444 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yayın Hizmetlerinin İzlenme ve Dinlenme Oranı Ölçümlerinin Yapılmasına ve Denetlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikle belirlendiğine işaret edilen açıklamada, yönetmelik hükümlerine göre, izlenme ve dinlenme ölçümlerinin, medya hizmet sağlayıcıları ile Müşterek Endüstri Komitesi (MEK) veya Medya Sahipleri Birliği (MSB) şeklindeki organizasyonel yapılar tarafından, araştırma hizmeti veren firmalara yaptırıldığı vurgulandı.

Bu bakımdan RTÜK'ün muhatabının araştırma firmaları değil, medya hizmet sağlayıcıları olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

" Bu kapsamda, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) izlenme ölçümü faaliyetinde bulunduğuna dair Kurulumuza 15.01.2013 tarihinde başvuruda bulunmuştur. TRT, başvuru dosyasında ölçüm faaliyeti hizmetini SBT firmasından temin ettiğini bildirmiştir. Anılan yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte medya hizmet sağlayıcıları için ölçüm faaliyetinde bulunan firmaların, şartlarını yönetmelik hükümlerine uygun hale getirmeleri öngörülmüştür. Bu bağlamda TRT Genel Müdürlüğüne de ek süre verilmiştir.  

Ancak, TRT Genel Müdürlüğü, Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna göndermiş olduğu 11.03.2014 tarihli yazısında izlenme ölçümlerine dair faaliyetine son verdiğini ve bu konuda ölçümleri yapmak üzere anlaşma yaptığı Sabit Ölçme Değerlendirme Bilişim ve Tic. A.Ş (SBT) ile sözleşmesini 21.03.2014 tarihi itibari ile sonlandıracağını belirtmiştir. Yönetmelik gereği süreç boyunca ölçüm faaliyetlerine ilişkin Kurulumuzun muhatabı SBT şirketi değil TRT olmuştur. Dolayısıyla Kurulumuzun herhangi bir şirketin ölçüm faaliyetini durdurduğuna dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır."

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2014, 07:47
banner53
YORUM EKLE

banner39