Ruanda ve Fransa arasında soykırım gerginliği büyüyor

Ruanda liderinin soykırımdan Fransa'yı sorumlu tutması üzerine Fransa soykırımı anma törenlerine katılmama kararı aldı

Ruanda ve Fransa arasında soykırım gerginliği büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame, Afrika'da bir dergiye verdiği demeçte, Ruanda'daki soykırımda doğrudan rol oynadığı gerekçesiyle Fransa'yı sorumlu tuttu. Fransa, sert tepki gösterdi ve 20 yıl önce yapılan soykırımı anma törenlerine katılmayacağını açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kagame'nin suçlamalarının ''şaşkınlıkla" karşılandığı belirtildi ve soykırımı anma törenleri için bu ülkeye gitmesi planlanan ülkenin Adalet Bakanı Christiane Taubira'nın yolculuğunu iptal ettiği bildirildi.

Açıklamada, ''bu suçlamaların iki ülke arasındaki barış ve uzlaşma sürecine aykırı olduğu'' ifade edildi.

Soykırımın gerçekleştiği dönemde Fransa’da dışişleri bakanlığı görevinde bulunan Alain Juppe, suçlamalara karşı çıkarak, ‘’Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkenin şerefini korumalı’’ ifadesini kullandı.

‘’Tarih çarpıtılamaz’’diyen Juppe, basına yaptığı açıklamada, ‘’Bizim soykırımın baş sorumlusu olarak gösterilmemiz hoş görülemez, Cumhurbaşkanı ve hükümet derhal hiçbir anlam kargaşasına izin vermeden Fransa’nın, ordusunun ve diplomasinin şerefini korumalı’’ şeklinde konuştu. 

Ruanda'da, 1994'te Hutular ve Tutsiler arasında yaşanan soykırım, 800 binden fazla kişinin ölmesine yol açmıştı. Olaylar, 1994'te dönemin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın uçağının düşürülmesi sonucu ölümünün ardından Hutuların, Tutsileri sorumlu tutmasıyla başlamıştı.

Ruanda Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın öldürülmesi, 100 gün süren soykırımın başlangıcı kabul edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2014, 16:56
banner53
YORUM EKLE

banner39