banner15

Rus uçağına yapılan ikazların kaydı | VIDEO

Genelkurmay Başkanlığınca, hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağına yönelik yapılan telsiz uyarılarının kayıtları paylaşıldı.

Rus uçağına yapılan ikazların kaydı | VIDEO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanlığı tarafından, hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağına yönelik yapılan telsiz uyarılarının ses kayıtları paylaşıldı. Kayıtlarda, uçağın vuruluş anı yaklaştıkça ikazların sıklaştığı anlaşılıyor.

Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığınca paylaşılan kayıtlarda, hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağına Diyarbakır'daki Birleşik Komuta ve İhbar Merkezi (BİKİM) tarafından yapılan ikazlar yer alıyor.

BİKİM'deki personel tarafından İngilizce yapılan uyarılarda, "The unknown air traffic position to humaynim 020 radial 26 miles... This is Turkish Air Force speaking on guard. You are aproaching Turkish air space change your heading south immediately" ifadesi kullanılıyor.

Türk Hava Sahası'na yaklaşan uçağa yapılan uyarılarda, savaş uçağının pozisyonu belirtilerek, yönünü acilen güneye doğru değiştirmesi isteniyor. Söz konusu ikazlar 10 defa tekrarlanırken, uçağın pozisyonu da detaylı olarak takip ediliyor.

Uçağın vuruluş anı yaklaştıkça ikazların sıklaştığı da kayıtlardan anlaşılıyor.

LÜBNANLI PİLOT DA SESLERİ KAYDETMİŞ

Öte yandan Lübnan havayolu şirketi Middle East Airlines pilotunun, düşürülen Rus uçağına yapılan ikazları telefonuyla kaydettiği belirtiliyor. Olay günü sabah saat 09.00 civarında Beyrut'tan havalanan bir uçağın pilotu, Türk ordusunun Rus uçağına yaptığı ikazları kendi alıcılarına da ulaştığını doğruladı. Pilotun telefonuyla yaptığı kayıt ile Türk genelkurmayınn paylaştığı ses kaydı uyuşuyor. Pilot geçtiğimiz iki ayda bu uyarıları yine aldığını ancak son olayda taraflarda bir gerginlik sezdiğini ve birşeyler olacağını hissettiğini açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 11:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35