banner15

Rus uçağının düşürülmesi dünya basınında

Suriye sınırında Türk jetleri tarafından düşürülen Rus uçağı kısa sürede dünya basınında en çok takip edilen haberler arasında yerini aldı

Rus uçağının düşürülmesi dünya basınında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rus uçağının Suriye sınırında Türk jetleri tarafından düşürülmesi dünya basını tarafından "flaş" haber olarak geçildi. Dünyanın önde gelen haber kanalları, gazeteleri ve internet siteleri haberi sondakikadan duyurdu. İşte Rus uçağının dünya basınına yansımaları:

Reuters: Türkiye, sınır ihlalinde bulunan Rus uçağını düşürdü; ancak Ruslar ihlal iddialarını kabul etmiyor.

İngiliz BBC televizyonu: Türk savaş uçakları, Suriye sınırında henüz kimliği bilinmeyen bir savaş uçağını vurdu. Türk askeri yetkili uluslararası bir ajansa verdiği bilgide savaş uçağının yapılan ikazdan sonra Hatay yakınında vurulduğunu belirtti. Bölgede Suriye ve Rus uçakları cihatçı militanları hedef alıyor.

El Cezire: Rus uçağı Türkiye-Suriye sınırı yakınına düşürüldü. Uçak Lazkiye bölgesinde bir köye düştü. Pilotların paraşütle atlayarak kurtulduğu belirtiliyor.

Rus Haber Ajansı Ruptly: Uluslararası bir haber ajansına konuşan bir Türk askeri yetkili uçağın hangi ülkeye ait olduğunun netleşmediğini söyledi. Türk F16’larının vurduğu uçak Suriye Türkmenlerinin bulunduğu bölgeye düştü. Bu bölge Muhalifler ile Suriye ordusunun çatışmalarının yaşandığı sıcak bölge. Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı’nda görüşmelerde bulunuyor. Davutoğlu, son gelişmelerle ilgili NATO ve BM’i bilgilendirdi.

The New York Times, Türk F16’ları, Türk hava sahasını ihlal eden Suriye Sınırında kime ait olduğu bilinmeyen bir savaş uçağını vurdu.

The Guardian: Türkiye, Suriye sınırı yakınlarında savaş uçağı düşürdü. Rusya, savaş uçağının düştüğünü duyurdu. Görüntülerde iki pilot paraşütle atlıyor.

Rus Basını da düşürülen uçağa dair gelişmeleri Türk medyasından okuyucularına iletiyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 11:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35