banner39

Ruslar 8.6 milyar dolarlık silah sattılar

Rus devlet silah şirketi Rosoboronexport geçen yıl silah satışında rekor kırarak 8,6 milyar dolarlık satış yaptı.

Genel 10.03.2011, 01:06 10.03.2011, 01:06
Ruslar 8.6 milyar dolarlık silah sattılar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyadaki karışıklıklar sadece silah tüccarlarının cebini dolduruyor. ABDli silah şirketleri, Rusyanın muhaliflerine, Rus şirketleri de ABD muhaliflerine silah satarak çıkan ya da çıkartılan savaşın tek galipleri oluyor.

Rus devlet silah şirketi Rosoboronexport geçen yıl silah satışında rekor kırarak 8,6 milyar dolarlık satış yapt.

Rosoboronexport şirketinden yapılan açıklamada, 2009 yılında 8,5 milyar dolar silah satışının geçen yıl 8,6 milyar dolara yükseldiğini ancak uzun vadeli sözleşmelerin geçen yıl karşılanamaması yüzünden 10 milyar dolar hedefine ulaşılamadığı kaydedildi.

Rosoboronexport Genel Müdürü Anatoliy İsaykin İnterfaks'a yaptığı açıklamada, silah satışının yüzde 10'unun Çin'e yapıldığı belirtilerek, ''Şirketimiz geçen 10. yıldönümü 8,6 milyar dolarlık bir satışla kutladı'' dedi.

İsaykin, Ortadoğu'daki huzursuzluğun bu yılki silah satışlarına fazla olumsuz etkide bulunmayacağını düşündüğünü belirterek, ''Bu ülkelerde olanlar konusunda endişe duyuyoruz ancak buralarda cereyan eden olayların potfoyümüz üzerinde fazla bir etkisi olacağını sanmıyorum'' diye konuştu.

Ancak, İsaykin geçen hafta yaptığı açıklamada, Libya'daki olaylardan dolayı silah ihracatında 4 milyar dolarlık kayıplarının olabileceğini söylemesine rağmen bugün yaptığı açıklamada bu konuya değinmedi.

Rus silah ihracatının yüzde 80-90'lık bölümünü yapan Rosoboronexport'un müşterileri arasında ABD'nin dış politikasına muhalefet eden ülkeler bulunuyor.

Çin'den Venezüella'ya kadar geniş bir coğrafyada müşteri ağına sahip olan Rosoboronexport'un Ocak 2011 tarihindeki silah siparişinin toplam 40 milyar doları bulduğu belirtiliyor. Sözkonusu siparişler arasında 2011 ve sonraki yılları öngören anlaşmalar da bulunuyor.

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?