banner15

Ruslar, Türkiye'deki konutlarını devrediyor

Rusya’da devlet memurluğu yapıp Türkiye’de taşınmazları olan Rusların, Rus hükümetinin korkusu ile malvarlıklarını geçici olarak elden çıkardığı belirtiliyor

Ruslar, Türkiye'deki konutlarını devrediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan siyasi ve askeri gerilimden etkilenip Rus hükümeti ile ters düşmekten çekinen bazı işadamlarının Türkiye’deki taşınmazlarını güvendikleri isimlere geçici olarak devrettikleri ortaya çıktı.

Hürriyet’te yer alan habere göre geçici devri gerçekleştiren kişilerin büyük çoğunluğunun Rus hükümeti ile çalışan işadamları ya da devlet memurları olduğunu kaydeden Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkan Vekili Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, bu uygulamanın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sert çıkışları sonrasında artış gösterdiğini vurguladı.

‘ÖNYARGIDAN KORKUYORLAR’

Hükümete çalışan Rusların bir takım çekincelerle böyle bir yöntemi tercih ettiğini dile getiren Karataş, “Vladimir Putin hükümeti ile çalışan işadamı ve devlet memurları taşınmazlarını Türkiye’deki güvendikleri isimlere devretmeye başladı. Çünkü bu kişiler malvarlıkları arasında Türkiye’deki bir evin ya da arazinin görünmesini istemiyor. Neden böyle bir yol seçtiklerini sorduğumda ön yargıdan korktuklarından bahsediyorlar. Kendilerine göre haklı olabilirler ancak bu etki sadece hükümetle birebir çalışan Rusları etkiliyor” dedi.

‘BASKI OLDUĞU KESİN’

Korku ve çekince ile yapılan mülk satışlarının geçici olduğuna dikkat çeken Karataş, “Yapılan satışları emanet gibi görebiliriz. Çünkü Putin’den korkanlar bile sürecin bu şekilde devam etmeyeceğini biliyor. O yüzden Türkiye’deki mülklerini geçici olarak devrediyorlar. Hükümetle çalışan, kredi, ihale alan bir Rus, malvarlıklarım arasında Türkiye’deki evim gözükmesin istiyor. Rus bir işadamının, bir devlet memurunun böyle bir yol tercih etmesi mantıklı görülebilir. Çünkü bir baskı olduğu kesin. Zaten bu baskı nedeniyle bu devirler yapılıyor. Ancak biz bu sürecin geçici olduğunu düşünüyoruz” dedi.

‘SEKTÖRÜMÜZ UMUTLU’

Her şeye rağmen Rusların Türkiye’den vazgeçemeyeceğini söyleyen Karataş, şöyle dedi: “Rakamlara baktığımızda inşaat sektöründe panik yaratacak bir durum yok. Üstelik bu süreçten etkilenen de sadece Türkiye değil. Yan bizim turizm ve tarım sektörümüz ne kadar etkileniyorsa onlar da aynı şekilde etki alanına giriyor. Bu nedenle kısa bir süre içinde Türkiye-Rusya ilişkilerinin normal seviyeye ulaşacağını düşünüyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 11:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48