Rusya NATO'dan cevap bekliyor

Rusya Dışişleri bakanı Lavrov, NATO'nun Doğu Avrupa'daki faaliyetlerine yönelik sorularının cevabını beklediklerini söyledi, ayrıca NATO'nun bölgede kalıcı üsler kurmaması gerektiğini söyledi

Rusya NATO'dan cevap bekliyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO'nun Doğu Avrupa'daki faaliyetlerini kastederek, bu konuyla alakalı sorularına cevap beklediklerini söyledi. Lavrov ayrıca, NATO'nun bölgede kalıcı üsler kurmaması gerektiğini de ifade ettti.

NATO’nun haftabaşında Brüksel’deki dışişleri bakanları toplantısından Rusya’ya yönelik yaptırımları artırma kararı çıkmıştı. Bu bağlamda İttifak’a üye 28 ülke, bölgede kalıcı üsler oluşturulmasını da masaya yatırdı.

Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov bugün bu öneriye tepki gösterdi: “NATO’nun ittifaka üye Doğu Avrupa ülkeleri sınırlarındaki varlığını artırma planları konusunda bizim duruşumuz belli. Rusya-NATO ilişkilerini düzenleyen belirli kurallar da aynı doğrultuda. Şöyle ki; söz konusu askeri mevcudiyeti kalıcı olarak artırmaya dönük ilave adımlar atılmamalı.”

Rus Bakan, ayrıca kendilerinin bölgedeki askeri birlikleri belirli bir süre sonra geri çekeğini kaydetti. NATO’nun da Doğu Avrupalı üyeleri ile bölgede ortak tatbikatlar ile bağlantılı olarak asker bulundurmasına karşı çıkmayacaklarını, ancak bunun ucu açık bir süreç olmaması gerektiği mesajını verdi.

NATO şu ana kadar Kırım’ı ilhakına karşılık Rusya ile ilişkileri askıya almış ve Rusya ile Suriye’deki kimyasalların taşınması operasyonu kapsamında düzenlemeyi planladığı ortak deniz eskortu misyonunu iptal etmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 15:11
banner53
YORUM EKLE

banner39